"Mistrz i Małgorzata". Co tak naprawdę wydarzyło się w Moskwie?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2020 06:50
W "Poradniku maturzysty" zajęliśmy się interpretacją dzieła rosyjskiego twórcy Michaiła Bułhakowa. Jednej z najważniejszych dzieł światowej literatury XX wieku. Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom niezwykłych bohaterów powieści.
Audio
  • Pewnego razu na Patriarszych Prudach. Po co Woland wybrał się do Moskwy? (Sobotologia/Czwórka)
Zabrania się rozmawiać z nieznajomymi - głosi podpis pod znakiem zakazu, na którym przekreślone czerwoną linią widnieją sylwetki bohaterów Bułhakowa: Wolanda, Korowiowa i Behemota. To nawiązanie do otwierającego powieść rozdziału Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi. Znak jest eksponatem pobliskiego muzeum Bułhakowa.
“Zabrania się rozmawiać z nieznajomymi” - głosi podpis pod znakiem zakazu, na którym przekreślone czerwoną linią widnieją sylwetki bohaterów Bułhakowa: Wolanda, Korowiowa i Behemota. To nawiązanie do otwierającego powieść rozdziału “Nigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi”. Znak jest eksponatem pobliskiego muzeum Bułhakowa.Foto: Shutterstok/Ekaterina Bykova

mrożek pap 1200.jpg
Powtórki do matury: "Tango" Sławomira Mrożka

Wiosennego popołudnia na Patriarszych Prudach

"Mistrz i Małgorzata" to jedno z najbardziej tajemniczych dzieł światowej literatury, pełne zagadek, symboli, niedopowiedzeń. Tu motywy ewangeliczne splatają się z mistycyzmem i czarną magią. W historii Mistrza i Małgorzaty ogromną rolę odgrywa Szatan, który pojawia się w Moskwie pod postacią Wolanda - wykształconego i zamożnego profesora czarnej magii. Przybywa do Rosji razem ze swoją świtą, żeby zorganizować "Bal Stu Królów", którego data zbiega się z Wielkim Piątkiem.

- Kiedy Woland pojawia się na Patriarszych Prudach, zło już tam panuje. Szatan nie musi go tworzyć. Jego misją jest jedynie jego unaocznienie. Rosja z powieści Bułhakowa to miejsce, w którym ludzie zatracają wiarę w Boga, odrzucając jednocześnie przekonanie o istnieniu sił zła. Na to Woland nie może sobie pozwolić. Razem ze swoimi towarzyszami pojawia się w Moskwie - komentował Kamil Kromski z Centrum Kształcenia.

Makbet film 2015 FREE 1200_660.jpg
Poradnik maturzysty. "Makbet" lepszy niż Freddy Krueger

Yeshua Ha-Nozri, człowiek, który istniał naprawdę

W książce Bułhakow prowadzi jednocześnie trzy płaszczyzny fabularne. Pierwsza to historia związku Małgorzaty z Mistrzem, druga to opowieść dotycząca wizyty Szatana w Moskwie, trzecia to wątek Yeshui skazanego na śmierć przez Piłata. - Złożoność tej historii polega na przenikaniu się tych trzech światów i płaszczyzn czasowych. Występuje tu coś na kształt "fabuły w fabule" - tłumaczył Kamil Kromski.

Co istotne wydarzenia, które nawiązują w powieści do Ewangelii, nie są jej wierną interpretacją. Historia znana z Pisma Świętego została wzbogacona o wątki nawiązujące do procesu Jezusa z Nazaretu. Ha-Nozri to wędrowny filozof-nauczyciel, ucieleśnienie bezinteresownego dobra, postać przyciągająca tłumy. W odróżnieniu od Chrystusa nie ma w sobie znaków boskości, ale podobnie jak on potrafi uzdrawiać i zostaje skazany za niezawinione czyny. 

Rękopisy nie płoną. Bułhakow w obronie wolności i indywidualizmu

Bułhakow ustami Mistrza pokazuje jakie konsekwencje mogą mieć tchórzostwo i jaką rolę gra miłość w życiu człowieka. - Pokazuje, że pod wpływem lęku człowiek jest zdolny do czynów niegodnych, których nie da się odwrócić. Nie da się też o nich zapomnieć. Portretuje człowieka jako osobę nieuczciwą, stale ulegającą wpływom innym, zaprzeczającą sobie. Zło, które pojawia się w powieści, będzie rezultatem słabości. Mistrz i Małgorzata, sami ulegają słabościom, ale ostatecznie są w powieści bohaterami, którzy stoją na straży własnych wartości i indywidualizmu - wyjaśniał gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Kamil Kromski z Centrum Kształcenia w Zbąszynku

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 10.05

ac


Czytaj także

Bibliotekarze dziś robią roboty i programują

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 14:30
- Dawniej w bibliotekach były tylko książki papierowe - mówi bibliotekarka, Monika Schmeichel-Zarzeczna z MBP w Lublinie. - W tym momencie mamy też audiobooki, dostęp do platform z ebookami, jak również (np. w Sopocie) pojawiają się do wypożyczenia czytniki z ebookami. Książka elektroniczna wchodzi coraz mocniej do bibliotek - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skuteczna nauka. Jak się uczyć, żeby się nauczyć?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 09:39
- Uczyć się i nauczyć to są dwie różne sprawy. Powiązane, ale jednak różne - mówi dr Anna Ziółkowska z Katedry Psychologii Emocji i Osobowości na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. - Uczenie się to proces, który jeśli jest skuteczny, doprowadzi do nauczenia. Niestety nie zawsze taki jest - dodaje. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Big Book Festival powstaje niemal od nowa

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 14:02
Fani literackiej imprezy Big Book Festival z niepokojem czekali na informacje dotyczące jej tegorocznej odsłony. Dziś już wiemy, że festiwal się odbędzie, a jego hasłem będzie "Czysta miłość". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka dla maturzystów. Maciek Szajkowski daje korki z biologii

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 16:00
- Nie byłem orłem z biologii, bo za moich czasów mało kogo interesowała budowa pantofelka czy żaby błotnistej - śmieje się Maciek Szajkowski. - Ale w muzyce zawsze podobały mi się naturalne dźwięki i organiczne melodie - wyjaśnia.
rozwiń zwiń