Dzień Niepodległości. Amerykański sposób na upamiętnienie historii

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 12:50
4 lipca Amerykanie świętują wydarzenie z 1776 roku, kiedy to ogłoszono Deklarację Niepodległości Stanów Zjednoczonych od Wielkiej Brytanii.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: maxbelchenko/Shutterstock.com

Fajerwerki z doskoku

Większość mieszkańców USA ten dzień świętuje pod chmurką, uczestnicząc w paradach, festynach, meczach baseballa, jarmarkach, wiecach politycznych, okolicznościowych zawodach, koncertach czy spotkaniach - często przy grillu - z rodziną i przyjaciółmi. - Amerykanie lubią świętować radośnie i nawet jeśli wspominają historię, starają się to robić optymistycznie - tłumaczy - amerykanistka i autorka podcastu Stacja USA Ewa Mierzejewska. - A jedną z największych atrakcji Dnia Niepodległości są spektakularne pokazy fajerwerków.

Posłuchaj
05:56 [CZWORKA] Sobotoligia (PCM) 4 lipiec 2020 4 lipca.mp3 4Jak Amerykanie świętują Dzień Niepodległości? (Sobotologia/Czwórka)

W tym roku z powodu pandemii większość dużych miast odwołała imprezy i pokazy sztucznych ogni, ale w Nowym Jorku będą fajerwerki... z doskoku. - Pokazy zaplanowano na kilka dni w pięciu różnych dzielnicach, ale miasto nie ujawnia, w których konkretnie lokalizacjach. Będą natomiast transmisje online - dodaje dziennikarka. 

Jedzenie w kolorach flagi i deser z grilla

W Dzień Niepodległości Amerykanie chętnie się też przebierają - przy czym strój obowiązkowo musi być w kolorach flagi państwowej. Jeśli natomiast chodzi o potrawy charakterystyczne dla 4 lipca to będą to wszystkie potrawy z grilla. - Nie może zabraknąć hot-dogów, serwowane są też burgery oraz przekładane bitą śmietaną i truskawkami ciasto "strawberry shortcake" - wymienia rozmówczyni Ady Janiszewskiej. 

Posłuchaj także: 

Na stołach pojawia się także deser z grilla, czyli "s'mores". Do jego wykonania potrzebne są krakersy lub herbatniki, czekolada i pianki marshmallow. Piankę opieka się nad ogniem i gdy zbrązowieje wkłada między dwa krakery z kawałkiem czekolady w środku. Ten banalnie prosty deser jest absolutnym klasykiem podczas przyjęć na powietrzu.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Ada Janiszewska

Data emisji: 05.07.2020

Godzina emisji: 09:20

kul


Czytaj także

Tajemice krakowskich kopców. Który jest najpopularniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
Nastarsze są Krakusa i Wandy, najmłodszy Jana Pawła II. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, najpopularniejszy do Tadeusza Kościuszki. A każdy kryje w sobie tajemnice.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Słowiński o życiu w największym z najmniejszych miast

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2020 12:04
Tomek Słowiński mieszka w Stanach Zjednoczonych, a to, jak wygląda życie za oceanem pokazuje na swoim kanale na YouTube. - W pierwszej chwili robiłem to dla rodziców, żeby im pokazać co u mnie słychać. Potem postanowiłem upublicznić filmy, żeby stworzyć coś na kształt podręcznika do życia w USA dla początkujących - opowiada vloger.
rozwiń zwiń