Tajemice krakowskich kopców. Który jest najpopularniejszy?

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2020 09:30
Nastarsze są Krakusa i Wandy, najmłodszy Jana Pawła II. Największy należy do Józefa Piłsudskiego, najpopularniejszy do Tadeusza Kościuszki. A każdy kryje w sobie tajemnice.
Audio
  • Jaka jest historia krakowskich kopców? (Klucz kulturowy/Czwórka)
Kopiec Kościuszki w Krakowie
Kopiec Kościuszki w KrakowieFoto: dimitrisvetsikas1969/pixabay

Czytaj także
nowa huta shutterstock 1200x660.jpg
Kopciuszek Krakowa czy miasto marzeń? Prawda o Nowej Hucie

W sumie w Krakowie kopców jest pięć. To wystarczy, by uczynić miasto rekordzistą pod tym względem. Kopce Krakusa i Wandy powstały najwcześniej i przypuszczalnie służyły swym budowniczym jako miejsca kultu lub strażnice. Kopiec Piłsudskiego zwany także kopcem Niepodległości zajmuje 0,76 ha powierzchni, ma 35 m wysokości, a średnica podstawy wynosi 111 m. Usypano go na wzgórzu Sowiniec w Lesie Wolskim. Prace rozpoczęto 6 sierpnia 1934 r., w 20. rocznicę wymarszu z Krakowa 1. Kompanii Kadrowej Legionów, a zakończono 9 lipca 1937.

Najpopularniejszy - kopiec Tadeusza Kościuszki - usypany został na Wzgórzu św. Bronisławy i oddany do użytku w 1823 roku. Kopiec mierzy 34,1 m wysokości i zawiera ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego (Racławice, Maciejowice i Dubienka) oraz amerykańskiej wojny niepodległościowej. - Historia kopca jest tak samo zawiła jak historia Polaków - opowiada Jan Jakub Grabowski. - Kopiec powstaje w dość sprzyjających warunkach, w ustanowionej przez Kongres Wiedeński Rzeczpospolitej Krakowskiej, która posiadała znamiona niepodległości. Niestety później jego obecność na mapie Krakowa zostaje poważnie zagrożona - tłumaczy.


Posłuchaj
kraków 1200.jpg
Krakusie, zwiedzaj Kraków. Idź na Wawel!

W tworzenie kopca Kościuszki włączali się nie tylko mieszkańcy Krakowa, ale też cudzoziemcy, którzy specjalnie z tego powodu przyjeżdżali do miasta. - Przyciągała ich postać Kościuszki, bohatera na wskroś uniwersalnego, o którym do dziś mówi się "obywatel świata" - wyjaśnia historyk i przewodnik miejski.

Na szczycie kopca znajduje się granitowy, kilkutonowy kamień, który został postawiony w 1860 roku i na którym wyryto lakoniczną, lecz pełną emocji dedykację: "Kościuszce". 


Zobacz
kraków panorama wawel free shut 1200.jpg
Muzea Małopolski online. Mumia, Wawel i ślusarstwo

Szósty krakowski kopiec znajdował się kiedyś w parku otaczającym pałac w Łobzowie. Był to kopiec Esterki, ukochanej króla Kazimierza Wielkiego, która – według legendy – na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do tamtejszego stawu.

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Gość: prof. Jerzy Kochanowski (historyk, autor książki "Wolne miasto Zakopane 1956-1970")

Data emisji: 13.06.2020

Godzina emisji: 15.09

kul

Czytaj także

Lublin sprzed lat - raj dla fashionistek i łowców sensacji

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2018 10:20
Lublin, tak jak inne miasta w kraju, aktywnie włączył się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednym z punktów programu są mikrowyprawy "Czuję miętę do Lublina", które pozwalają poznać miasto z 1918 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gawęda - zespół pieśni, tańca i hartu ducha

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2018 13:00
Co łączy Marka Kościkiewicza, Wojciecha Manna i Magdalenę Mielcarz? Wszyscy byli "gawędziarzami", czyli należeli do Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Związku Harcerstwa Polskiego Gawęda.
rozwiń zwiń