Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2020 13:50
- "Feng" to wiatr, "shui" to woda. Feng shui to życie w bliskiej więzi z naturą i przyrodą - wyjaśnia Ania Liu, autorka bloga "Chiny z Anią".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Amilao/Shutterstock.com

Życie "pod pałeczkę"

Starożytni Chińczycy wierzyli, że wszystko jest energią, której nadali nazwę qi. Feng shui polega na analizowaniu sposobu, w jaki qi wpływa na nasze zdrowie, sytuację finansową i stosunki międzyludzkie. - W medycynie chińskiej organizm ludzki jest postrzegany jako mały kosmos, w którym musi panować harmonia. Stąd wzięło się przekonanie, że jeśli coś nie jest feng shui, to może oznaczać niepowodzenia - wyjaśnia blogerka. - Dotyczy to także położenia domu, urządzenia jego wnętrza, a nawet sposobu ułożenia pałeczek. 

Posłuchaj
08:00 [CZWORKA]Sobotologia 26 wrzesień 2020 feng shui.mp3 Feng shui. Jak korzystać z chińskiej mądrości? (Sobotologia/Czwórka) 

Zasady tej praktyki mają zastosowanie w różnych obszarach życia, a współcześnie wykorzystywane są m.in. w urządzaniu domów. - Dobrze jest, kiedy mieszkanie mieści się na prostokącie, a najważniejsze rejony takie jek wejście, sypialnia i kuchnia nie są zagracone - mówi Anna Sztandera konsultantka i nauczycielka feng shui. 

Nie łączymy ognia z wodą

W sypialni łóżko powinno być pod ścianą, a nie pod oknem i nie w świetle drzwi. - Feng shui korzysta z teorii yin yang, gdzie yin oznacza bezruch, a yang ruch - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Na czas spania mamy być w fazie yin, dlatego uciekamy od drzwi, jeśli chcemy mieć spokojny sen. W sypialni nie powinniśmy mieć także rybek, chomików czy papug, które zakłócają bezruch.

Posłuchaj także:

Podobne zasady obowiązują w kuchni, a najważniejsze jest to, gdzie znajduje się kuchenka. - Powinna być pod ścianą, a nie na wyspie. A obok niej nie powinno być zlewu - mówi nauczycielka feng sui. - Nie łączymy ognia z wodą  i dbamy o to, by był swobodny przepływ energii. Tak jak w życiu, unikamy konfrontacji i wolimy się dogadać - dodaje.

Feng shui na biurku

W czasie pandemii dla wielu osób najważniejszym elementem wyposażenia wnętrza stało się biurko. - Powinno być tak ustawione, żebyśmy siedzieli przodem do przestrzeni. Jak dyrektor mamy wszystko widzieć, a nie czuć, że cały czas ktoś krząta się za naszymi plecami. - podkreśla Anna Sztandera. -  Miejsce pracy swoją atmosferą ma wspierać nasze działanie. Feng shui nie sprawi, że będziemy bogaci, bo nie ma czegoś takiego jak "rejon pieniądza". Jest za to rejon, w którym pieniądze możemy zarobić i warto zadbać o to, by nam się dobrze i efektywnie w nim pracowało - podsumowuje.  

Poznaj zasady feng shui / Super Reporter


***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 26.09.2020

Godzina emisji: 09.16

Czytaj także

Haulternative. Największe skarby znajdziesz w szafie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:00
Ogranicz konsumpcjonizm, powstrzymaj potrzebę kupowania ciuchów i zacznij ubierać się w to, co masz w szafie - nawołują zwolennicy nowego trendu w modzie. Skąd wziął się haulternative?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak muzea i galerie ratują życie człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2020 14:50
O tym, że sztuka korzystnie wpływa na zdrowie, wiadomo od dawna. O ile kiedyś jednak mówiło się o tym w kontekście zdrowia psychicznego, to dziś naukowcy przekonują, że wystarczy raz w roku odwiedzić muzeum, by obniżyć ryzyko przedwczesnej śmierci. 
rozwiń zwiń