Czworonogi w potrzebie. Jak pomóc zwierzętom z Ukrainy?

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2022 15:05
Sytuacja w Ukrainie jest coraz bardziej dramatyczna. Cierpią ludzie, ale obok nich cichymi i niewinnymi ofiarami wojny są też zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy.  
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierząt
Pomagać można na wiele sposobów. Jedną z form jest kontakt ze schroniskami dla zwierzątFoto: David Tadevosian/Schutterstock.com

Dramat wojny dotyka nie tylko ludzi, ale także zwierzęta. Wielu obywateli Ukrainy, uciekając przed wojną, w poszukiwaniu schronienia w naszym kraju, szuka także pomocy dla swoich czworonożnych przyjaciół. Setki zwierząt zostało na miejscu, niektóre z nich transportowane są do Polski, a wszystkie potrzebują naszego wsparcia.

- Mamy bardzo dużo pracy. Praktycznie od pierwszego dnia, gdy zaczął się ten dramat, jesteśmy na najwyższych obrotach. Codziennie jesteśmy tam, gdzie jesteśmy potrzebni. Bo to nie tylko pomoc zwierzętom, które są na Ukrainie, ale też tym, które docierają do Polski - mówiła w Czwórce Anna Zielińska z Fundacji Viva.

Wiele organizacji i ludzi dobrej woli niesie pomoc naszym mniejszym braciom, uciekającym przed wojną. Psy, koty, papugi, króliki, chomiki oraz inne zwierzęta potrzebują naszego wsparcia. Każda pomoc się liczy, a potrzeby rosną. - To, czego najbardziej potrzeba to karma, która przyda się w każdej ilości. W miarę możliwości też staramy się ją wysyłać na Ukrainę - mówi aktywistka. - Dodatkowo w punktach recepcyjnych, które są traktowane jako przystanek w dalszej podróży, potrzebne są też transportery, podkłady, miski, szelki, żwirek dla kotów i innych zwierząt oraz preparaty przeciwpchelne. Tego brakuje bardzo, bo ludzie, uciekając, nie mieli szans na zabranie rzeczy dla swoich pupili.

W najbliższym wydaniu audycji "Sobotologia" powiemy jak można wesprzeć działania takich organizacji jak Przytulisko Głowno, Animal Rescue Poland czy Fundacja Viva.


Źr. Facebook/Fundacja Viva

W Czwórce także opowiemy o inicjatywie studentów Wydziału Architektury z Politechniki Wrocławskiej.  Przygotowali oni projekt rekonstrukcji zamku w Bardzie. Dzięki ich pracy, można będzie się dowiedzieć jak mogła wyglądać średniowieczna warownia.

Wraz z Oliwią Krettek zaprosimy też Ukraińców na darmowe kursy polskiego. Projekt "polski.projekt.asap" na Youtubie, prowadzi ich młoda rodaczka. 

***

Na audycję z cyklu "Sobotologia" w sobotę (12.03) o godzinie 09.05 zaprasza Szymon Jaworski

aw

Czytaj także

Zbiórki dla Ukrainy. Sprawdź, jak pomagać

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 10:00
Największe polskie organizacje pomocowe rozpoczęły zbiórki pieniędzy na pomoc dla zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. Chcą przede wszystkim kupić i przekazać najbardziej potrzebne artykuły dla osób mieszkających w strefach, gdzie toczą się walki. Każdy z nas może wesprzeć te organizacje i w ten sposób pomóc mieszkańcom Ukrainy. Podpowiadamy, jak można to zrobić. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwierzęta - ofiary wojny. Jak pomagać potrzebującym czworonogom?

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2022 18:36
Zwierzęta są cichymi i niewinnymi ofiarami wszystkich konfliktów zbrojnych. Czworonogi z Ukrainy potrzebują m.in. ciepłych koców, leków, ale także domów tymczasowych w Polsce. 
rozwiń zwiń