Murale - historie zapisane w tagach

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 08:20
Graffiti narodziło się w latach 70. w Stanach Zjednoczonych jako jeden z elementów kultury hip-hopowej. Dziś murale opowiadają takę historie o historii.
Mural namalowany w setną rocznicę otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiej nagrody Nobla (2011) na ścianie domu, w którym się urodziła przy ul. Freta w Warszawie
Mural namalowany w setną rocznicę otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiej nagrody Nobla (2011) na ścianie domu, w którym się urodziła przy ul. Freta w WarszawieFoto: shutterstock.com/ Anastasia Petrova

Chętnie zwiedzamy nowe miasta i poznajemy je dzięki lokalnym zabytkom, restauracjom i innym atrakcjom. Ich wygląd i atmosferę coraz częściej uzupełniają murale, które nadają starym budynkom zupełnie nowy wygląd. Jak tworzy się taki mural? Czy każdy z nas może stworzyć mural lub włączyć się w jego projektowanie? O tym porozmawiamy w najbliższej odsłonie "Sobotologii".

Zajrzymy także na zajęcia Weekendowego Malarstwa Artystycznego dla dorosłych i sprawdzimy, czy każdy może zostać artystą.

W programie również stulecie Bitwy Warszawskiej 1920 [SERWIS SPECJALNY >>>] i porozmawiamy z grupą rekonstrukcyjną o tym, jak ważna jest dla nich historia, dlaczego tak wiernie ją odtwarzają i jaki jest ich wkład w rocznicę 1920.

***

Na audycję "Sobotologia" zapraszamy w sobotę (15.08) po godz. 9.05. Program poprowadzi Patryk Kuniszewicz.

kul

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Numizmatyka. Monety i banknoty, które uczą historii

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2020 18:00
Numizmatyką interesowali się m.in. Zygmunt I Stary, Jan III Sobieski oraz historyk Tadeusz Czacki. Monety i banknoty kolekcjonuje także dziennikarz radiowej Czwórki - Paweł Malinowski.  
rozwiń zwiń