Muay thai. Jak być skutecznym w tym sporcie - radzi mistrz świata

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 14:02
Boks tajski może zacząć trenować każdy - nawet ci, którzy dotychczas z tym sportem mieli niewiele wspólnego. - W czasie treningu ważna jest powtarzalność, by osiągnąć stuprocentową skuteczność swojej techniki - mówił w rozmowie z Czwórką Daniel Prokurat, mistrz świata muay thai.
Muai thaizdj. ilustracyjne
Muai thai/zdj. ilustracyjneFoto: Parilov/Shutterstock.com

shutterstock Amilao dziewczyna mieszkanie feng shui 1200.jpg
Feng shui. "To filozofia, a nie przestawianie mebli"

Ta dyscyplina sportu wywodzi się z Tajlandii. Niegdyś była to sztuka wojenna, dziś przekształcono ją w dyscyplinę sportową. - To połączenie kick boxingu z zapasami. Chodzi głównie o pracę nóg, dozwolone są m.in. kopnięcia, ale także uderzenie kolanem, czy łokciem - wymieniał Daniel Prokurat, mistrz świata muay thai, prowadzący klub "Sparta Gym" w Warszawie.

Posłuchaj
06:45 2020_10_24-10-14-57_PR4 Boks.mp3 Boks tajski - na czym polega i kto może zacząć go uprawiać? (Sobotologia)

cwiczenia_w_domu_shutter_1200_Gorodenkoff.jpg
Trening online - jak ćwiczyć w czasach padnemii

Jak przekonywał, ta sztuka walki służyć dziś ma głównie do samoobrony. - Sporty walki to umiejętność dostosowania się do zmieniającej się sytuacji. Najważniejsze jest więc poruszanie się, utrzymanie na nogach i zachowanie dystansu - mówił ekspert. Gdy już się tego nauczymy, obieramy taktykę walki. - Albo jesteś "czołgiem" i nacierasz całą siłą, czyli na "przełamanie", albo strategiem. Wówczas badasz plan przeciwnika i szukasz miejsca w jego słabych stronach, wykorzystując swoje mocne strony - mówił Daniel Prokurat.

Czytaj także:

shutterstock bieganie sport maseczka 1200.jpg
Aktywność fizyczna w pandemii. W czym i gdzie ćwiczyć?

Wśród podstawowych technik mamy ciosy proste, kopnięcia, uderzenia, a także pracę w klinczu - wówczas, gdy przeciwnik próbuje nas złapać za głowę, a potem uderzyć, lub przewrócić. Ważnym elementem treningu jest tzw. tajska tacza, czyli dwie poduszki, umieszczane przy pomocy pasków na przedramionach, w które w trakcie treningu kopiemy bądź uderzamy. To metoda na uniknięcie w czasie ćwiczeń realnych ciosów i nabawienia się kontuzji. 

Czytaj także:

Jak tłumaczył mistrz, trening w tajskim boksie polega głównie na powtarzalności i ćwiczeniach siłowych. - To najczęściej tysiące powtórzeń danej techniki, np. trzydzieści przysiadów, a między nimi kopnięcia na worek albo tarcze. Chodzi o to, by robić to bezbłędnie, skuteczność naszej techniki powinna być stuprocentowa - mówił ekspert.  

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.10.2020

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

Piknik z zachowaniem ostrożności. Z bliskimi i na odludziu

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 13:00
Łąka, dzika plaża, obrzeża górskich szlaków - te miejsca wydają się idealne na piknik w czasach koronawirusa. O tym, gdzie znaleźć je w Polsce, opowiadają autorzy bloga Polska po godzinach i Korpopirania.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lata 90. Gdy Nirvana i Twin Peaks narzucały trendy

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:25
Dziś znów robi się głośno o latach 90. Wraca tamta moda, seriale, muzyka, ale na ulicach coraz częściej widzimy ludzi ubranych w to, co nosiło się nawet kilkadziesiąt lat temu. w trendach są  nawet dzwony. 
rozwiń zwiń