Planespotterzy. Pasjonaci z głową w chmurach

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 13:30
W Polsce w latach 30. ubiegłego wieku co drugi chłopiec chciał zostać lotnikiem. Udawało się to nielicznym. Pozostali przecierali szlaki planespotterom - współczesnym łowcom statków powietrznych.
Planespotterzy
Planespotterzy Foto: Andreas Zeitler/shutterstock.com

Czytaj
terzoni przedwojewski 1200.jpg
Mistrz świata w biegach górskich: po prostu robię to, co kocham

"Rejestruję każdy ruch nad głową"

Bohaterowie "Trainspotting" Irvine'a Welsha wolny czas spędzali na nasypie kolejowym, planespotterzy spotykają się przy płotach lotnisk na całym świecie. Planespoting polega na obserwowaniu i rejestracji poprzez filmowanie lub robienie zdjęć obiektów latających - najczęściej samolotów pasażerskich i wojskowych, które najłatwiej wypatrzeć w okolicach lotnisk cywilnych lub wojskowych. - Fotografuję nie tylko samoloty, ale wszystkie ruchy na niebie i na płycie lotniska oraz obiekty znajdujące się w muzeach i pomniki - mówi planespotter Robert Śliwiński i dodaje, że są także planespotterzy, którzy kolekcjonują modele samolotów i na dodatek sami je składają.

Posłuchaj
05:24 [CZWORKA]Sobotologia 12 grudzień 2020 plainspotting.mp3 Planespotterzy - obserwatorzy statków powietrznych (Sobotologia/Czwórka)

Zobacz
kobieta samolot vintage shutterstock 1200.jpg
Jak kobiety zdobywały niebo

W sąsiedztwie lotniska

Współzałożyciel grupy Polish Spotters Association UK przyznaje, że wielu planespotterów z zawodu jest pilotami. - To hobby osób o przeróżnych profesjach - opowiada. - W moim przypadku zaczęło się od fotografii, którą interesowałem się od dzieciństwa. Wakacje spędzałem u dziadków i moim ulubionym zajęciem było patrzenie się w niebo - śmieje się rozmówca Ady Janiszewskiej. - Kiedy przeprowadziłem się do Londynu, w którym jest jedno z największych lotnisk w Europie, na dobre zająłem się śledzeniem samolotów.

Zobacz także:

Posłuchaj
shutterstock Guillermo Pis Gonzalez formuła 1 kierowca wyścig 1200.jpg
Formuła 1. Jak ścigać się amatorsko?

Łowcy okazji

Robert Śliwiński jest planespotterem już od 12 lat. - Same zdjęcia to nie wszystko, tutaj też liczy się zdobywanie informacji, o tym gdzie startują albo lądują najlepsze "okazy". Korzystamy z poczty pantoflowej i wtedy albo w pojedynkę, albo w grupie znajomych jedziemy we wskazane miejsce - opowiada. - Często też korzystamy z aplikacji, która pokazuje jak wygląda ruch lotniczy w danym momencie. I od tego chyba zacząłbym dziś przygodę z planespottingiem - podpowiada.  

Top 20 "HARD & WACKY vs. SUPER SMOOTH" Landings / FRAprodustions

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 12.12.2020

Godzina emisji: 10.30

kul

Czytaj także

Jak fotografować jedzenie? Najpierw wizja, potem aplikacje

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 11:00
W czasach Instagrama każdemu z nas zależy, żeby zdjęcia, które udostępniamy na profilu, były jak najbardziej atrakcyjne. A co oglądamy w sieci najchętniej? Zdjęcia jedzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekonstrukcje historyczne. "To sztuka ulicy"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2020 18:50
Muszą umieć grać, walczyć mieczem, jeździć konno, bo mierzą się z dużym wyzwaniem - odtwarzają najważniejsze wydarzenia z historii. 
rozwiń zwiń