Ty też możesz być złotą rączką. Podpowiadamy, jak to zrobić

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2021 13:00
Podobno weekend to najlepszy czas by zadać o nasz dom, sprawdzić co w nim szwankuje, a potem naprawić to. Zwłąszcza, że dziś majsterkować może każdy - bez względu na wiek, płeć czy wykształcenie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/Shutterstock.com

Efekt "zużytych mieszkań"

W pandemii, kiedy większość czasu spędzamy w domu, bardziej eksploatujemy nasze mieszkania. Nic więc dziwnego, że zaczyna nam szwankować niezawodny jak dotąd lodówka, że kran zaczyna przeciekać, pralka niedomaga, a żarówki wypalają się jedna po drugiej.

Warto zachowywać instrukcje obsługi do zakupionych urządzeń elektrycznych i trzymać je w jednym miejscu Alicja Rzeczkowska

Do awarii najczęściej dochodzi w kuchni i w łazience, czyli w pomieszczeniach, z których korzystamy najczęściej. - Z większością takich prac jesteśmy w stanie poradzić sobie sami - przekonuje Alicja Rzeczkowska, współwłaścicielka inicatywy "Majsterki". - Jeśli jednak mamy awarię elektryczności, na przykłąd problem z okablowaniem, namawiam do tego, by wezwać fachowca - dodaje.

Posłuchaj
07:35 CZWORKA/Sobotologia - 02.01.2021.mp3 Drobne naprawy w domu. Zrobisz je bez pomocy fachowca (Sobotologia/Czwórka)

Zobacz także
remont 1200.jpg
Remont last minute. Jak się do tego zabrać?

Mała hydraulika

Sami możemy też przymocować listwy przypodłogowe, wymienić uszczelki i naprawić cieknący kran. - Z zatkanym zlewem też sami sobie poradzimy, wystarczy, że będziemy mieli odpowiedni sprzęt - tłumaczy rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Przestrzegam jednak przed używaniem najpopularniejszych "przepychaczy", które zamiast pomóc, mogą zlew zapchać jeszcze bardziej. Lepiej skorzystać ze specjalistycznych środków albo ze sprzętu dostępnego w każdym budowalnym markecie - podpowiada.

Sprawdź także:

Posłuchaj
malowanie remont farba 1200.jpg
Lamperia, mat, mural. Malujemy mieszkanie na nowo

Częstym problemem jest także nieszczelna kabina prysznicowa. - Tutaj naprawę rozpoczynamy od odtłuszczenia całej powierzchni, która będziemy uszczelniać i porządnego jej wysuszenia - radzi Rzeczkowska. - Potem nakładamy odpowiednią warstwę silikonu, tak, by zatkała całą szczelinę. Możemy to zrobić szpatułką, albo metodą "na mokry palec". Wypełniamy wszystkie zakamarki i czekamy aż wszystko wyschnie.

A co zrobić z cieknącym kranem? - Przede wszystkim lokalizujemy miejsce przecieku. Jeśli to kwestia nieszczelnej uszczelki, rozkręcamy mocowanie armatury i wymieniamy uszczelkę - podpowiada gość audycji. - Jeśli natomiast woda cieknie z samej armatury, to najprawdopodobniej trzeba będzie wymienić cały kran, ale stosując tę samą procedurę, co poprzednio.     

Jak zrobić farbę z mleka? / Majsterki

***

Tytuł audycji: Sobotologia 

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 02.01.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Makijaż permanentny. Kto może się poddać temu zabiegowi i jak się za to zabrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2019 18:07
Makijaż permanentny może być dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zawsze wyglądać perfekcyjnie, ale często nie masz czasu na wykonanie klasycznego makijażu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olej arganowy. Płynne złoto Maroka

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 21:08
Jest jednym z najdroższych i najbardziej cenionych olejów na świecie. Nie bez powodu nazywa się go "płynnym złotem Maroka".
rozwiń zwiń