Lalkarstwo - trud pociągania za sznurki

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 10:41
- W każdej postaci, którą odgrywamy, odnajdujemy cząstkę siebie i dajemy jej cząstkę siebie - mówi Alicja Pietruszka, aktorka lalkarka.
Audio
  • Alicja Pietruszka i Bartosz Budny, aktorzy lalkowi opowiadają o swoim zawodzie (Pasjonauci/Czwórka)
Lalkarstwo - trudna i wymagająca sztuka
Lalkarstwo - trudna i wymagająca sztukaFoto: pixabay

Zgryźliwi mówią, że lalkarze nie są aktorami z prawdziwego teatru. W Czwórce Alicja Pietruszka i Bartosz Budny, aktorzy lalkarze, obalają ten mit. - W moim mniemaniu jest tak, że teatr jest jeden i nie dzieli się na aktorów prawdziwych i nieprawdziwych - mówi lalkarka. - My ożywiamy kolejne obiekty, tworzymy kolejne persony.

By osiągnąć mistrzostwo w tej pracy, trzeba wielu lat ćwiczeń. Zdarza się, że dwóch aktorów na scenie odgrywa role 17 bohaterów, ale i tak, że dwie osoby animują jedną postać. Każde z tych zadań jest trudne, ale też, jak twierdzi Bartosz Budny, bardzo satysfakcjonujące.

W "Pasjonautach" Beata Kwiatkowska zapytała swoich gości, czy aby być aktorem lalkowym trzeba się wyzbyć swego ego, czy teatr lalkowy jest tylko dla dzieci. Jej goście zdradzili, która z części ciała pacynki, jawajki czy marionetki jest najtrudniejsza do zaanimowania. W audycji nie zabrakło też Kermita Żaby.

***

Tytuł audycji: "Pasjonauci"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Alicja Pietruszka, Bartosz Budny (aktorzy lalkarze)

Data emisji: 29.02.2016

Godzina emisji: 17.00

pj/mm

Czytaj także

Pożegnanie z neonem. Spektakl z dźwigiem w tle

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 10:00
– Ten projekt jest naznaczony przemijaniem. Jest smutny. Ale może ja sam jestem smutny – mówił Stefan Kornacki, organizator nietypowych miejskich przedstawień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barbara Kurdej-Szatan: premiera to ciekawość i stres

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 10:39
- Premiera filmu to bardzo ważne wydarzenie dla aktora. Kręci się sceny, a dopiero pół roku później, wraz z widzami, ogląda efekt - mówi aktorka, tuż po premierze obrazu "7 rzeczy, których nie wiecie o facetach".
rozwiń zwiń