Genealogia - w poszukiwaniu swoich korzeni

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 17:03
Od czego zacząć tworzyć drzewo genealogiczne i dlaczego warto to zrobić? Jak przekonywali goście Czwórki, Anna Romiszewska i Michał Niemirowicz-Szczytt ze Związku Szlachty Polskiej, szukanie informacji o naszych przodkach często daje nam ogromną i bezcenną wiedzę o własnej tożsamości.
Audio
  • Reportaż "Powrót do korzeni" autorstwa Beaty Kwiatkowskiej (Dajesz Radę/Czwórka)
  • Reportaż "Wszystko zostanie w rodzinie" autorstwa Beaty Kwiatkowskiej (Dajesz Radę/Czwórka)
  • Jak zacząć budować własne drzewo genealogiczne i dlaczego warto to robić? Rozmowa z Anną Romiszewską i Michałem Niemirowiczem-Szczyttem (Dajesz Radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Kevin M. McCarthy

Motywy, którymi kierują się osoby rozpoczynające takie prywatne i wciągające śledztwa, są różne. Czasami decyduje zwykła ciekawość, bywa, że inspiracją stają się rozmowy z seniorami rodu albo chwila refleksji nad rodzinnym grobem. - Pierwszym krokiem do stworzenia swojego drzewa genealogicznego powinno być pytanie najstarszych członków rodziny. Nasi dziadkowie z pewnością wiedzą coś o swoich dziadkach, a zbierając szczegółowe dane wyłącznie od nich poznamy już historię sześciu pokoleń - tłumaczyli eksperci Czwórki.

W jaki jeszcze sposób warto zbierać fakty, dotyczące naszych przodków, jakie informacje powinny znaleźć się na drzewie genealogicznym? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

W programie wysłuchaliśmy także fragmentów dwóch reportaży autorstwa Beaty Kwiatkowskiej. "Wszystko zostanie w rodzinie" to opowieść, której bohaterem jest Łukasz Karpecki. Już jako 13-latek sporządził pierwsze drzewo genealogiczne, a dziś zawodowo zajmuje się zbieraniem historii innych rodzin. Zaś bohaterką "Powrotu do korzeni" jest Kinga Borowiec, archiwistka pochodząca spod Lwowa, która opowiadała m.in. o wieloletnich rodzinnych poszukiwaniach pewnego herbu... którego nie było. Zapraszamy do wysłuchania załączonych nagrań.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Anna Romiszewska i Michał Niemirowicz-Szczytt (Związek Szlachty Polskiej)

Data emisji: 31.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac


Czytaj także

Codzienność seniora. Jak rozpocząć wielopokoleniowy dialog?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2017 23:51
- Czasami myślimy, że świadek historii to ktoś, kto przeżył coś wielkiego, a tak naprawdę są to również ludzie, mówiący o zwyczajnym życiu, wielogodzinnym staniu w kolejkach i tym, co wówczas było ważne - mówi Anna Błaszkiewicz, trenerka twórczego pisania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziecko w restauracji to nowe tabu. "Hałasują, bo się nudzą"

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2017 23:00
- Na wszystkie sytuacje, jakie są poza domem pracujemy w naszych czterech ścianach. Jeśli jesteśmy uważni na dzieci i znamy je dobrze, to wtedy możemy przewidzieć ich zachowania - mówi Elżbieta Manthey, autorka bloga Juniorowo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Teściowa śpiewa. Piosenki o Warszawie w rodzinnym wydaniu

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2017 12:03
Ile prawdy jest w powszechnym przekonaniu o konfliktach między teściowymi i ich zięciami? Beata Łubczonek i Marcin Milanowicz, czyli założyciele projektu "Teściowa śpiewa" opowiadali o swojej muzyce, ale i… rodzinnych relacjach.
rozwiń zwiń