H. jak hejt. Czy "h." to powstrzyma?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2019 13:20
"h." to eksperymentalny projekt, który łączy w sobie różne elementy teatru dramatycznego, baletu, internetowego soundscape’u oraz sztuki wideo. Powstał by walczyć z hejtem. 
Audio
  • Aktor Michał Kurek i reżyser Daniel Stachuła opowiadają o spektaklu "h." (Pasjonauci/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Twórcy spektaklu adresują "h." do uczniów ostatnich klas szkoły podstawowej. Z tego powodu też przedstawienie rozgrywa się w przestrzeni szkolnej klasy, w której opowiadana jest historia dwojga młodych ludzi dotkniętych cyberbullyingiem i hejtem w internecie.

Chcemy pokazać, że wszyscy mają prawo do czucia się bezpiecznie i wyrażania siebie

Mowa nienawiści rozpowszechniona w sieci, nieustanne ocenianie siebie nawzajem, walka o kolejne lajki i wzrastającą popularność mają bezpośredni, często destrukcyjny wpływ na życie młodych ludzi. - Dziś po spektaklach spotykamy się z pozytywnymi reakcjami uczniów, ale i kadr, grona nauczycielskiego, choć ten spektakl nie jest grzecznym spektaklem - mówią goście Beaty Kwiatkowskiej.  

- Dziś hejterzy pojawiają się wobec wszystkiego. Poprosiłem aktorów o założenie TikToka - wyjaśnia Daniel Stachuła, reżyser. - Zrobiłem to po to, żeby weszli w tematykę i poznali estetykę tej aplikacji, której dziś statystycznie używa co drugi nastolatek - dodaje. 

Obok tematyki spektakl przyciąga również formą, jest połączeniem tego, co nowe, z tym, co klasyczne. Znajdziemy w nim i muzykę Szuberta i dźwięki internetu, balet klasyczny przełamany brutalistyczną estetyką tańca współczesnego. 

Jak te zabiegi wpływają na odbiór spektaklu? Jak na h. reagują młodzi widzowie? Co dostarczyło inspiracji do powstania przedstawienie? Czy dzisiejszy hejt można powstrzymać? Czy uczniowie angażują się w warsztaty, na które zapraszają twórcy? O tym m.in. w nagraniu rozmowy z audycji. 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Michał Kurek (aktor), Daniel Stachuła (reżyser)

Data emisji: 14.12.2019

Godzina emisji: 11.09

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Next to normal" - spektakl o życiu z dwubiegunówką

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 11:10
"Next to normal" to spektakl, który opowiada historię amerykańskiej rodziny walczącej z chorobą afektywną dwubiegunową żony i matki. Choroba psychiczna zostaje w nim potraktowana jako pretekst do rozmowy na temat siły więzów łączących członków każdej rodziny. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Można zwariować". Jak rozmawiać o zdrowiu psychicznym?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2019 14:00
- Zaburzenia psychiczne, choć to ważny temat, nie nadają się do promocji. Problem nie jest urokliwy, więc nie mówi się o nim głośno w dyskursie publicznym - opowiada modelka Cleo Ćwiek, która razem z psycholożką Kingą Rajchel pracują w Fundacji "Można zwariować".
rozwiń zwiń