Skąd przyszliśmy i dokąd zmierzamy? "Genealogia to poszukiwanie tożsamości"

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 08:20
Tworzenie drzew genealogicznych to jeden ze sposobów na to, by dowiedzieć się czegoś o swoich przodkach i odpowiedzieć sobie na pytanie, kim jesteśmy. 
Audio
  • Kolekcjonowanie i odszukiwanie wspomnień - jak działa genealogia? (Pasjonauci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Karin Hildebrand Lau

Ludzie sprawdzają swoje DNA, badają przeszłość i nagle okazuje się, że mają brata albo siostrę w Wietnamie, czy Japonii. I to jest fenomenalne Kinga Urbańska

- W listopadzie często wracamy do rozważań na temat swoich przodków - tłumaczyła Kinga Urbańska, założycielka fundacji Twoje Korzenie w Polsce. - Genealogia to nauka pomocnicza historii. Dziedzina, która sięga bardzo mocno w głąb nas samych, pomaga zrozumieć siebie, swoją przynależność, ale także to, co dzieje się dookoła. To budowanie własnej tożsamości.

Podstawowym obiektem zainteresowania genealogów jest człowiek i jego przeszłość. A pytania o swoją przeszłość, jak przekonuje ekspertka w Czwórce, częściej zadają sobie młodzi ludzie. Trend narodził się w USA i jak podkreśla ekspertka w Czwórce, wciąż jest tam bardzo silny. - To pokolenie dzieci emigrantów czuje misję odkrywania trudnej nierzadko historii na nowo. Bo tej historii nikt im nie przekazał. Nie wyobrażamy sobie, jak to jest, gdy się nie wie, kim była nasza babcia, a dla nich odkrywanie tego jest ogromnym przeżyciem - mówiła rozmówczyni Beaty Kwiatkowskiej. - 

Czy genealogia stanie się osobną dziedziną nauki? Kim są dziś ludzie, którzy interesują się odkrywaniem własnej przeszłości w Polsce? Jak tworzy się drzewa genealogiczne, a także w jaki sposób i gdzie bada się DNA, które pomaga w ustaleniu naszego pochodzenia, m.in. etnicznego. O tym, ale także o konferencji genealogicznej, która rozpocznie się w Krakowie pod koniec listopada, podczas której organizowane będą m.in. warsztaty genealogiczne - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Kinga Urbańska (archiwistka,  założycielka fundacji Twoje Korzenie w Polsce)

Data emisji: 9.11.2019

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Pochodzisz z małej miejscowości i marzysz o realizowaniu naukowych pasji? - Zgłoś się do programu

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 10:21
Dzięki programowi stypendialnemu od lat daje szansę młodym ludziom pochodzących z małych miejscowości. - Udało nam się wziąć udział w programie stypendialnym, dzięki któremu możemy rozwijać swoje zainteresowania i poznawać nowych ludzi - mówili Adrian Rasiński i Jakub Potrząsaj - stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konsole nowej generacji. Czy także ostatniej?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 12:04
- Rozwój internetu i usług streamingowych może spowodować, że producenci zaczną pomijać konsole do gier. Są więc tacy, którzy twierdzą, że konsole nowej generacji będą także ostatnimi - przekonuje Rafał Kurczyński.
rozwiń zwiń