Dlaczego musimy płacić za odpoczynek w smogu?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 20:17
Turyści po raz kolejny zmuszeni byli zaskarżyć pobór opłat w miejscowościach turystycznych pomimo orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie Zakopanego z marca 2018 roku. Sąd wydał wyrok, że Zakopane nie może pobierać opłaty miejscowej z powodu przekroczenia norm jakości powietrza.
Audio
  • Smog a opłata klimatyczna. Kiedy miasto nie może jej pobrać? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Mike Laptev/Shutterstock

EKOiści w Katowicach 1200.jpg
ZOBACZ WIĘCEJ "EKOiści" - Czwórka promuje ekologiczny tryb życia

Opłata miejscowa, nie klimatyczna

Opłata miejscowa nazywana potocznie "klimatyczną" motywuje do składania skarg kolejnych turystów, którzy nie chcą dopłacać za wypoczynek w miejscach z alarmującymi wskaźnikami zanieczyszczenia powietrza. Samorządy ignorują obowiązujące prawo, zakazujące opodatkowania odwiedzających, gdy występują przekroczenia norm jakości powietrza. Wyroku NSA nie respektują m.in. Toruń, Sandomierz oraz Szczyrk.

- Problem tkwi w niezbyt fortunnie ukształtowanych przepisach - mówił Grzegorz Kubalski - Zastępca Dyrektora Biura Związku Powiatów Polskich. - Poza warunkami noclegowymi opłata miejscowa zawiera także warunki krajobrazowe i klimatyczne. By opłata mogła zostać naliczona muszą zostać spełnione wszystkie powyższe warunki - wyjaśniał.

koala pixabay 1200x660.jpg
Zagrożone gatunki. Które wyginą na zawsze?

Za co właściwie płacimy?

- Poza opłatą miejscową możemy się spotkać również z opłatą uzdrowiskową - tłumaczyła Kamila Drzewicka radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Poland. - Tę drugą pobierają wyłącznie miejscowości uzdrowiskowe. W przypadku pierwszej, poza możliwością oddychania pełną piersią płacimy też za walory przyrodnicze i kulturowe - dodawała. To element, o którym turyści często zapominają, kiedy mowa o tzw. opłacie klimatycznej. - Nie można pobierać opłaty, tylko dlatego, że miasto dysponuje wyjątkowymi zabytkami kultury, ale panuje w nim smog - mówiła.

Kto ustala tzw. opłaty klimatyczne? Na czym polegają zasady nakładania na turystów opłaty? Więcej na ten temat w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której udział wziął także Beniamin Łuczyński ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, który postanowił zaskarżyć pobieraną w Toruniu i Sandomierzu opłatę klimatyczną.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Anna Depczyńska

Goście: Kamila Drzewicka (radczyni prawna w Fundacji ClientEarth Poland); Beniamin Łuczyński (Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze).

Data emisji: 20.01.2020

Godzina emisji: 15.08

ac

Czytaj także

Stalking. Jak się bronić przed prześladowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2017 12:28
Jak utrudnić komuś życie? Stalking może przybierać postaci, np. wysyłania SMS-ów, śledzenia ofiary, słownego lub fizycznego jej zaczepiania, stałego nagabywania, wpisywania komentarzy na portalach internetowych, ale także… przesyłania kwiatów, czy wyznawania miłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy pobieranie opłat klimatycznych jest uczciwe?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2018 13:00
Zakopane przegrało sądowy spór z turystą, który uważał, że powietrze w mieście jest tak fatalne, że nie powinien płacić opłaty klimatycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smutek delfinów i przyjaźń krów - jak czują zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 14:20
Małpy uczą swoje dzieci jak czyścić zęby, sroki rozpoznają swoje odbicie w lustrze, pszczoły mają świadomość, kraby nie tylko odczuwają ból, ale też go pamiętają, a delfin potrafi targnąć się na własne życie, gdy rozdzieli się go z partnerem. O emocjach w świecie zwierząt rozmawialiśmy z Adamem Pluszką, tłumaczem książki "Manifest zwierząt. Sześć powodów, żeby okazywać więcej współczucia" Marca Bekoffa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hashimoto i SIBO - można z nimi żyć fajnie i zdrowo

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 08:31
Czasem choroba spada na nas, jak grom z jasnego nieba. Zupełnie się jej nie spodziewamy. Tak było w przypadku Kasi Dziurskiej, sportsmenki, która po dwóch latach od diagnozy, otwarcie powiedziała o swoich chorobach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

O memach warto rozmawiać. Regulacje i prawa

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 14:24
- Memy, jako obrazki z napisami istnieją od jakiś 100 lat. Internet spopularyzował ten przekaz - mówi Ludmiła Mitręga ze Stowarzyszenia Fotoreporterów i zaprasza na spotkanie "Regulować czy nie regulować: mem". 
rozwiń zwiń