Paweł Piechnik: najpierw jest człowiek, potem rysuję jego wspomienia

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 12:40
Danuta Pietrzak miała 15 lat kiedy, wraz z matką i bratem, w kwietniu 1940 roku została deportowana do Kazachstanu. Wspomnienia Sybiraczki posłużyły scenarzyście i rysownikowi Pawłowi Piechnikowi za kanwę opowieści graficznej "Sybir. Moja historia". 
Sybir. Moja historia - tom pierwszy
"Sybir. Moja historia" - tom pierwszyFoto: sybir.bialystok.pl

To burzliwa historia, która jest gotowym materiałem na film. Chciałbym, żeby mój komiks był preludium do takiej produkcji Paweł Piechnik

- Od samego początku wiedziałem, że będę trzymać się jak najbliżej historii, którą pani Danuta opisała w pamiętniku. Zależało mi na utrzymaniu głównej linii fabularnej, która gwarantowała spójność opowieści. Dlatego cytuję moją bohaterkę, używam jej słów, jestem wierny tekstowi źródłowemu - wyjaśnia autor komiksu Paweł Piechnik.

Posłuchaj
13:04 CZWÓRKA Pasjonauci - komiks 24.04.2021.mp3 Paweł Piechnik o powieściach graficznych, które pokazują historię Polski (Pasjonauci/Czwórka)

Gość Czwórki przyznaje, że nad komiksem pracował w dużym reżimie czasowym. - To spowodowało, że musiałem pójść na kompromis i współpracować z innymi artystami - m.in. z trzema kolorystami: Leną Maćków, Katarzyną Klas i Kamilem Mickiewiczem - opowiada. - Takie zespoły na zachodzie Europy to nic nowego, ale w polskim komiksie zdarzają się niezwykle rzadko. 

Posłuchaj także:

Wydarzenia z tamtego czasu są tłem dla opowieści o relacji między dojrzewającą, młodą dziewczyną i dorastającym chłopakiem Paweł Piechnik

Zanim Paweł Piechnik przystąpił do prac nad komiksem o Sybirakach, stworzył inną powieść graficzną - "Chleb wolnościowy" - opowiadającą o więźniach obozu na Majdanku. - Za każdą historią, którą przekładam na scenariusz, a potem rysuje, stoi człowiek. Spotkanie z nim jest dla mnie najważniejsze i najbardziej inspirujące - dodaje Paweł Piechnik.

Tatoo of Silence / Paweł Piechnik

Komiks "Sybir. Moja historia" wydało Muzeum Pamięci Sybiru. Na pełną opowieść złożą się 2 tomy liczące po 80 stron każdy. Z nich dowiemy się także m.in. o życiu w przedwojennym Białymstoku i trudach życia na kazachskim stepie. Komiks zawiera specjalny dodatek zawierający tło historyczne fabuły oraz słowniczek.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Gość: Paweł Piechnik (autor scenariusza i ilustracji do komiksu "Sybir. Moja historia")

Data emisji: 10.04.2021

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

Służące do wszystkiego. Dziewczyny bez prawa do własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2020 09:50
Na początku XX wieku w Warszawie każda rodzina mieszczańska miała przynajmniej jedną służącą. Najliczniejszą grupę stanowiły "służące do wszystkiego", które w swojej książce opisała Joanna Kuciel-Frydryszak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papcio Chmiel. Jak z plamy tuszu zrodziła się legenda

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2021 04:00
Henryk Jerzy Chmielewski - jak naprawdę nazywa się Papcio Chmiel - zmarł 22 stycznia 2021 roku w wieku 97 lat. Rysownik, powstaniec warszawski, stworzył niezapomnianą serię komiksów "Tytus, Romek i A'Tomek", która bawi i uczy kolejne pokolenia. Na antenie Polskiego Radia Papcio Chmiel wspominał m.in. moment narodzin swoich legendarnych bohaterów.
rozwiń zwiń