Obóz naukowy dla zdolnej młodzieży - co warto wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 13:31
Nauka czyni mistrzów - pod tym hasłem w "Pasjonautach" rozmawialiśmy o młodych naukowcach, którzy stali się stypendystami 7. edycji programu Adamed SmartUp. 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Billion Photos

shutterstock kartka origami 1200.jpg
Ile razy można złożyć kartkę papieru?

Program Adamed SmartUp jest organizowany przez Fundację Adamed. - Po kilkumiesięcznym procesie rekrutacji pięćdziesięcioro wyjątkowych, uzdolnionych młodych ludzi bierze udział w dwutygodniowym obozie naukowym. To dwa tygodnie wypełnione nauką z zakresu przedmiotów ścisłych i przyrodniczych - mówiła Zofia Tyszkiewicz z Fundacji Adamed. - To głównie zajęcia praktyczne, ale także teorie. Staramy się, by było maksymalnie interdyscyplinarnie. Jest sporo ciekawostek dla osób o różnych zainteresowaniach - podkreślała.  

Posłuchaj
15:16 czwórka pasjonauci adamed 2021_09_18-11-18-45.mp3 O projekcie Adamed SmartUP opowiadają Zofia Tyszkiewicz i Adrianna Jażdżewska (Pasjonauci/Czwórka) 

szkoła rodzice uczniowie 1200 free
Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

By dostać się na obóz wystarczy wypełnić w sieci formularz rekrutacyjny, a potem przejść m.in. rozmowę kwalifikacyjną, w ramach której organizowana jest m.in. specjalnie przygotowana gra. - To było fajne doświadczenie, polegające na rozwiązywaniu zadań z zakresu fizyki, czy chemii, można się było przy nich dobrze bawić - podkreślała Adrianna Jażdżewska, uczennica liceum w Gdańsku, laureatka olimpiad i wielu konkursów z chemii, zdobywca stypendium naukowego, która jest ubiegłoroczną finalistką i laureatką programu Adamed SmartUp. Jak wspominała, poprzednia odsłona obozu naukowego była ciekawym doświadczeniem. - W ramach zajęć praktycznych robiliśmy doświadczenia luminescencyjne, a w ramach teoretycznych - rozwiązywaliśmy równanie Schroedingera. Nauczyłam się wielu nowych rzeczy, bo zajęcia były bardzo interaktywne - podkreślała. 

Posłuchaj także:

Teraz organizatorzy nie chcą spoczywać na laurach i stawiają sobie kolejne wyzwania, choć dotychczas nie było łatwo. - W tym i ubiegłym roku obóz odbywał się online. Pomoce naukowe trzeba było rozesłać uczestnikom do domów, a jednocześnie zrobić wszystko, by wiedza, którą przekazujemy była dokładnie na takim samym poziomie, to było bardzo skomplikowane przedsięwzięcie - podkreślała Zofia Tyszkiewicz. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadził: Beata Kwiatkowska

Goście: Zofia Tyszkiewicz (Adamed SmartUP), Adrianna Jażdżewska (laureatka programu Adamed SmartUp)

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Czytaj także

Dyplomowany influencer. Czy takie studia mają sens?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 21:20
Od przyszłego roku Influencers Academy będzie kształcić "zawodowych" użytkowników mediów społecznościowych, którzy dzięki swoim zasięgom w sieci będą mogli oddziaływać na innych. Nowy kierunek studiów pojawi się w ofercie jednego z fińskich uniwersytetów. Po ukończeniu trwającego trzy i pół roku programu studenci otrzymają tytuł licencjata w dziedzinie zarządzania biznesem międzynarodowym. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwal Nauki. "Tu się zadaje pytania, a nie słucha wykładów"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 11:45
- Może kogoś zaskoczę, ale w nauce tak jest, że nie na wszystkie pytania znamy odpowiedź. I to, według mnie, jest fasynujące, bo pokazuje, jak wiele rzeczy mamy jeszcze do zrobienia - mówi dr Zuzanna Toeplitz, dyrektor Festiwalu Nauki, który po raz 25. odbywa się w Warszawie.
rozwiń zwiń