Festiwal Nauki. "Tu się zadaje pytania, a nie słucha wykładów"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 11:45
- Może kogoś zaskoczę, ale w nauce tak jest, że nie na wszystkie pytania znamy odpowiedź. I to, według mnie, jest fasynujące, bo pokazuje, jak wiele rzeczy mamy jeszcze do zrobienia - mówi dr Zuzanna Toeplitz, dyrektor Festiwalu Nauki, który po raz 25. odbywa się w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
06:38 CZWÓRKA Sobotologia - festiwal nauki 18.09.2021.mp3 Co w programie 25. Festiwalu Nauki w Warszawie? (Sobotologia/Czwórka) 

Uczestników festiwalu chcemy wyposażyć w umiejętności, które pozwolą im szukać odpowiedzi. Nie tylko w internecie, nie tylko w encyklopedii, ale też w innych źródłach dr Zuzanna Toeplitz

Wiedza się zmienia

Festiwal Nauki to organizowany od 1997 roku cykl spotkań, debat i warsztatów, podczas których badacze prezentują publiczności osiągnięcia świata nauki. - To jest miesce, w którym można zadawać dręczące nas pytania, także te wydawałoby się najbardziej oczywiste - zachęca rozmówczyni Szymona Jaworskiego. - Wiem, że są naukowcy, którzy trochę się ich boją, bo wydaje im się, że już dawno sobie na nie odpowiedzieli. Tymczasem wiedza się zmienia. Nauka ewoluuje, wchodzi w dyskusję z odkryciami sprzed wieków i pokazuje, że niektóre rzeczy są dużo bardziej skomplikowane niż nam się wydaje. 

Posłuchaj także:

Najlepszym sposobem na zainteresowanie młodych ludzi nauką i problemami współczesnego świata jest danie im możliwości, żeby samemu coś odkryli, doszli do jakiś wniosków dr Zuzanna Toeplitz 

Młodzież nie chce słuchać wykładów

25. Festiwal Nauki rozpoczął się 17 i potrwa do 26 września. W tym czasie zaplanowano ponad 600 otwartych spotkań, które odbędą się w ponad 100 placówkach kulturalnych i naukowych stolicy. - Część z tych propozycji skierowana jest bezpośredniio do ludzi młodych. Są to spotkania stacjonarne albo panele dyskusyjne online. Myslę, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje - mówi gość Czwórki. - To nie jest tak, że uczniowie czy studenci nie interesują się nauką. Interesują się, pod warunkiem, że zostanie im ona "odpowiednio" podana. Na wagę złota są interaktywne warsztaty i spotkania seminaryjne. Bo młodzież ma chyba dosyć wykładów.  

25 Festiwal Nauki w Warszawie / Festiwal Nauki w Warszawie 

Dziedziny się przenikają

W tym roku festiwal odbywa się pod hasłem "Szczepimy nauką". - W tym roku zależy nam, żeby pokazać, że kończy się ścisły podział na dziedziny. Żyjemy w czasach, w których wszystko się ze sobą łączy i dobrze by było, gdyby nasza edukacja nadążyła za tym trendem - podsumowuje dr Zuzanna Toeplitz.

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: dr Zuzanna Toeplitz (dyrektor Festiwalu Nauki)

Data emisji: 18.09.2021

Godzina emisji: 10.15

Czytaj także

E(x)plory 2021. Młodzi wizjonerzy i ich nieziemskie projekty

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 15:50
Festiwal Naukowy E(x)plory to miejsce, w którym głos mają młodzi naukowcy. Tematem tegorocznej odsłony jest "Świat technologii". Wydarzenie odbędzie się w sieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowie astronautów. Czy w kosmosie są choroby, których nie ma na Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 16:38
Czas przebywania człowieka w przestrzeni pozaziemskiej z każdą kosmiczną misją wydłuża się. W związku z tym astronautów dotykają przeróżne choroby. Czy kosmiczne choroby są podobne do tych ziemskich?
rozwiń zwiń