"Skacząca pchła". Magiczna moc ukulele

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2023 12:50
W latach 50. XX w. furorę zrobiło zdjęcie Marilyn Monroe, grającej na ukulele. Dziś po ten instrument sięgają kolejni artyści. Na ukulele piosenki tworzą Julia Pietrucha i Agnieszka Musiał, a Eddie Vedder z Pearl Jam na tym instrumencie nagrał całą płytę. 
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wieku
Niewielki instrument, jakim jest ukulele, przyciąga ludzi w każdym wiekuFoto: El Nariz/Shutterstock.com

Ukulele, czyli skacząca pchła

Wygląda jak minigitara z czterema strunami i kojarzy się z Hawajami, gdzie uchodzi za jeden z ważniejszych elementów tamtejszej kultury. Historia ukulele rozpoczyna się pod koniec XIX wieku, kiedy to na Hawaje przybyli imigranci z Portugalii. Zbudowali oni instrument, który przypominał te wywodzące się z ich ojczyzny: braguinhę i cavaquinho. Jako pierwszy w brzmieniem ukulele zachwycił się ówczesny król David Kalakaua. W XXI wieku o instrumencie przypomniał światu hawajski muzyk Israel "IZ" Kamakawiwoʻole, który zaśpiewał piosenkę "Somewhere over the Rainbow" akompaniując sobie właśnie na ukulele. - W języku hawajskim ukulele to skacząca pchła. Miejscowi byli tak zafascynowani grą Portugalczyków na tym instrumencie, a zwłaszcza zwinnością palców muzyków, że stąd wzięła się taka nazwa - opowiada miłośnik gry na ukulele Piotr Kończal. - Jeśli chodzi o charakterystykę grania, to ten instrument jest zbliżony do gitary. Różni się tylko rozmiarem i czterostrunowym gryfem. Klasyczne ukulele sopranowe jest mniej więcej trzy razy mniejsze od gitary.

Magiczny instrument

W Polsce też nie brakuje fanów ukulele. Można ich spotkać m.in. w Poznaniu, gdzie od 2016 roku organizowany jest festiwal Cały Poznań Ukulele. Rozmówca Szymona Majchrzaka jest pomysłodawcą imprezy. - Ludzie potrzebują rzeczy dobrych i potrzebują uśmiechu, a ukulele jako magiczny instrument, to właśnie daje - mówi gość Czwórki. - Jest nawet takie powiedzenie, że nie można kupić szczęścia, ale można sobie kupić ukulele.  

I'M YOURS - Cały Poznań Ukulele 2020 (Ukulele Cover) #CPU | Cały Poznań Ukulele

Nauka gry

Na ukulele łatwiej nauczyć się grać niż na gitarze. Po miesiącu grania, szczególnie na początku, postęp jest już widoczny. W ukulele mamy tylko cztery struny, a nie sześć. Na dodatek są bardziej miękkie, więc mniej bolą palce, kiedy przyciskamy struny. - Ukulele nie ocenia, nie wymaga i jest pełnoprawnym instrumentem, na którym można się wirtuozersko rozwijać - podkreśla Piotr Kończal. - Z drugiej strony, można przygrywać na nim jednym palcem i też jest pięknie.

Zobacz też:

Cały Poznań Ukulele 2023 | Cały Poznań Ukulele

Cały Poznań Ukulele - co w programie?

To instrument, na którym każdy może zagrać wszystko. - Pokazuje to nasz festiwal. To jest inkluzywna impreza, nie tylko dla ukulelistów. Instrument jest tylko łącznikiem - przekonuje Kończal. - Można tu posłuchać muzyki, można poznać nowych ludzi, a także wypożyczyć ukulele i samemu na nim zagrać. Tegoroczna odsłona festiwalu Cały Poznań Ukulele potrwa do niedzieli 4 czerwca.

Posłuchaj
03:12 CZWÓRKA Pasjonauci - ukulele 03.06.2023.mp3 Cały Poznań Ukulele - co w programie tegorocznej odsłony festiwalu? (Pasjonauci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Szymon Majchrzak

Data emisji: 03.06.2023

Godzina emisji: 11.47

kul/ans

Czytaj także

Julia Rocka: muzyka stała się ogromną częścią mojej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2023 12:45
- Czasem jest tak, że coś sobie zaplanujesz, a potem to się zmienia o 180 stopni - mówi Julia Rocka, wokalistka, aktorka, studentka. - Całe życie marzyłam o aktorstwie, a tu pojawiła się muzyka. Teraz ona jest na pierwszym planie - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Margas: w powietrzu czas leci szybko, nie myślę o lęku wysokości

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2023 12:40
- Zdjęć z wysokości nie da się zaplanować. Dopiero kiedy jestem w powietrzu, muszę poruszyć szare komórki i pomyśleć, jaki kadr najlepiej opisze dane miejsce. Wymaga to dużej wyobraźni, ale lubię takie łamigłówki - przyznaje fotograf Maciej Margas. 
rozwiń zwiń