Muzeum Polskich Zegarów. Czy czas tam się zatrzymał?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2023 15:03
W Warszawie działa Muzeum Polskich Zegarów. To prywatna placówka stworzona z pasji, wiedzy i zegarmistrzowskiego fachu. 
Muzeum Polskich Zegarów prezentuje polskie czasomierze. W jego zbiorach znajdziemy też produkcje zagraniczne, ale sygnowane polskimi nazwiskami lub miejscowościami
Muzeum Polskich Zegarów prezentuje polskie czasomierze. W jego zbiorach znajdziemy też produkcje zagraniczne, ale sygnowane polskimi nazwiskami lub miejscowościamiFoto: Fotokon/JENG BO YUAN
  • Na warszawskiej Pradze działa Muzeum Polskich Zegarów. To prywatna inicjatywa, a placówkę można odwiedzać za darmo. 
  • Współzałożycielem Muzeum jest Janek Rygiel, zegarmistrz i pasjonat zegarów. 
  • Miłość do zegarów Janek odkrył już w dzieciństwie. Pasję rozwijał na studiach i później, w życiu zawodowym. 
  • Stworzył wystawę "Pięć dekad polskich zegarów". Można ją oglądać w Muzeum. 

Na Pradze działa Muzeum Polskich Zegarów

Od kilku lat na warszawskiej Pradze, przy ulicy Wileńskiej działa Muzeum Polskich Zegarów. Nie jest to placówka oficjalna, zarejestrowana, a prywatna inicjatywa pasjonata zegarów, zegarmistrza. Janek Rygiel, bo to właśnie on jest współzałożycielem Muzeum Polskich Zegarów, pokochał czasomierze już jako dziecko.  

Moje zainteresowanie zegarami zaczęło się w dzieciństwie, kiedy patrzyłem na pamiątkowy zegar po dziadkach, który chodził i wybijał godziny w pokoju rodziców - wspomina. - Był tajemnicą i zawsze marzyłem o tym, by zajrzeć do jego wnętrza. 

Pasja i zawód zegarmistrza

Jako dwudziestoparolatek Janek zaprzyjaźnił się z pewnym warszawskim mistrzem, który zdradził mu nieco tajników zegarmistrzostwa. Tak zaczęła się jego przygoda z zawodem. 

- Na studiach połączyłem dwie swoje pasje - zegarmistrzostwo i wzornictwo. Studiowałem na ASP w Warszawie, ukończyłem architekturę wnętrz - zdradza rozmówca Czwórki. - Zawsze lubiłem stare rzeczy,  wzornictwo, dobrze zaprojektowane przedmioty. Wtedy zacząłem eksplorować internet, przeszukiwać znane portale ogłoszeniowe i aukcyjne. Szukałem zegarków polskich i kupowałem je. 


Posłuchaj
12:39 czwórka pasjonauci 30.09.2023 janek rygiel muzeum zegarów.mp3 O Muzeum Polskich Zegarów i swojej pasji - zegarmistrzostwie opowiada Janek Rygiel (Pasjonauci/Czwórka)

 

Początkowa kolekcja wpłynęła na temat pracy magisterskiej Janka. - Napisałem ją na temat wzornictwa w polskim zegarmistrzostwie powojennym - opowiada zegarmistrz. - Ta początkowa kolekcja przyczyniła się też do powstania Muzeum. 

W pewnym momencie do Janka odezwał się wiekowy zegarmistrz i namówił mnie do zrobienia projektu na targi zegarmistrzowskie, które odbywają się co roku w Łodzi. - Stworzyłem wystawę "Pięć dekad zegarów" i pojechaliśmy z nią do Łodzi. Ona wyewoluowała w pomysł zrobienia muzeum. 

Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie

W tym roku Janek Rygiel wraz ze znajomymi zegarmistrzami powołał Polskie Towarzystwo Zegarmistrzowskie. - Wśród nas jest kolega, który zbiera poloniki, czyli zegary sygnowane nazwiskami polskich zegarmistrzów, nazwami polskich miejscowości - zdradza. - Może kiedyś połączymy siły. 

W Muzeum Polskich Zegarów Janek prezentuje rodzime zegary, ale zdradza, że jest tam też kilka zagranicznych z polskimi sygnaturami. 

Do naprawy Czwórkowy gość przyjmuje przeróżne czasomierze - od zegarków na baterie, przez kwarcowe, naręczne zegarki radzieckie, pamiątki typowe dla Polski lat 60. i 70. jak Delbana czy Atlantic, po zegary kominkowe, ścienne. 

- Dziś mało ludzi poszukuje zegarów - drażnią ich, bo przypominają o upływającym czasie - ocenia. - Jest jednak grupa ludzi, którzy potrębują zegara albo postrzegają zegar mechaniczny jako element duszy wnętrza - ja tak trochę mam. Tykający zegar daje klimat - podkreśla. 

Historia polskich zegarów

Aż do międzywojnia w Polsce nie było fabryk zegarów. Jeśli od XVI wieku do dwudziestolecia międzywojennego jakieś czasomierze powstały, to były to dzieła rzemieślnicze. - Pełną parą produkcja ruszyła dopiero po wojnie - zdradza gość Martyny Matwiejuk. - Na ziemiach odzyskanych było wiele fabryk zegarów mechanicznych. Największe ich zagłębie to Dolny Śląsk. Zegary produkowano w Świebodzicach - były potrzebne do funkcjonowania państwa, poczty, kolei. Powstały też fabryki w Łodzi, Pieszycach i mniejsze zakłady w Konstancinie, Gdańsku czy Krakowie. 

Zegar mechaniczny nie jest dziś pierwszą potrzebą człowieka. Takich fabryk w Europie jest dziś mało. W Polsce nie działa ani jedna. - Na ekspozycji "Pięć dekad zegarów" prezentuje te zegarki które powstały po 1946 roku - te najstarsze mam dwa, jeszcze wykonane z materiałów zostawionych przez Niemców. 


***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Janek Rygiel (zegarmistrz i współzałożyciel Muzeum Polskich Zegarów)

Data emisji: 30.09.2023

Godzina emisji: 10.14

pj

Czytaj także

Kolej na Pragę. Podróż pociągiem z dawnych lat - niezwykła wystawa w Muzeum Pragi

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2023 15:45
Pociągi to bardzo ważna część historii Pragi, prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. To dzięki kolei Praga się rozwinęła - powstała tu nowa elita i liczne zakłady przemysłowe. Muzeum Warszawskiej Pragi na swojej ekspozycji opowiada, jak to było, ale też, jak będzie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzeum Historii Polski otwarte. Co będzie się tam działo?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2023 19:31
W kompleksie Cytadeli Warszawskiej otwarto Muzeum Historii Polski - Staraliśmy się, żeby nasze muzeum było nie tylko miejscem, gdzie są ciekawe ekspozycje, ale żeby było żywym centrum kultury i edukacji - mówi Robert Kostro, dyrektor placówki.  
rozwiń zwiń