Dwa lata na wojnie. Czego potrzebują dziś Ukraińcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 20:50
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę i rozpoczęła się wojna, która trwa do dziś. O życiu w cieniu bomb i pomocy, której nadal potrzebują Ukraińcy porozmawiamy z Andrijem Voronoiem i Marianną Krill. 
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. (zdj. ilustracyjne)
24 lutego 2022 roku Rosja zbrojnie zaatakowała Ukrainę. Osiem lat wcześniej doszło do aneksji Krymu. (zdj. ilustracyjne)Foto: gpointstudio/Shutterstock.com

Pełnoskalowa wojna trwa od dwóch lat, ale już w 2014 roku doszło do aneksji Krymu przez Rosję. Wtedy to mieszkający w Doniecku stand-uper  Andrii Voronoi wyjechał ze swojego kraju. Po skończeniu studiów magisterskich na wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej i osiągnięciu życiowej stabilizacji, powrócił do swojej pasji - bawienia ludzi podczas autorskich występów standup’owych. W 2022 roku, kiedy Ukraina stała się ofiarą rosyjskiej agresji, zajął się organizacją działań charytatywnych na rzecz swoich rodaków. Jego stand-up przybrał wymiar terapii grupowej, podczas której wraz z doświadczonymi traumą uchodźcami przegaduje rzeczywistość, w której się znaleźli. Andrii Voronoi będzie gościem pierwszej części programu. 

Po godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie z Marianą Kril, która od 14 lat mieszka w Polsce. Jest dziennikarką redakcji ukraińskiej Polskiego Radia, współtworzy także Polskie Radio dla Ukrainy. Jest na bieżąco z sytuacją w ojczyźnie, gdzie została cała jej rodzina i przyjaciele. Mariana obserwowała wielki exodus Ukraińców od momentu wybuchu wojny. Jak zmieniła się ich sytuacja w ciągu ostatnich dwóch lat?

W drugą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie Czwórka przygotowała szereg spotkań poświęconych temu tematowi. Jeden z najlepszych polskich fotografów Rafał Milach opowiadał o wystawie "Ukraine. Stories of Resistance”, która gromadzi obrazy różnych form oporu - od bezpośrednich działań wojennych po oddolne ruchy społeczne na Ukrainie i poza jej granicami. Gośćmi Jakuba Jamrozka w "Wieczorze z Czwórką" byli przedstawiciele Fundacji Oczami Nieba, która po wybuchu wojny stworzyła Domową Noclegownię na Łazienkowskiej 14 w Warszawie dla matek z dziećmi z Ukrainy, przyjęła i pomogła ponad 1710 osobom znaleźć stałe miejsce zamieszkania w kraju i za granicą.

***

Na audycję "Pasjonauci" zapraszamy w sobotę (24.02) po godz. 9.00. Program poprowadzi Martyna Matwiejuk.

kul/pj

Zobacz więcej na temat: Czwórka
Czytaj także

Zmęczeni współczuciem. "Pomagamy Ukraińcom, ale w mniejszej skali"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 17:00
Mimo że od początku wojny na Ukrainie upłynął już ponad rok, Polacy wciąż angażują się w pomoc uchodźcom, chociaż jej skala jest wyraźnie mniejsza. Zmienia się także nasz stosunek do osób, które chroniąc się przed rosyjską inwazją, trafiły do Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Wojna naszych czasów". Reportaże z Domowej Noclegowni

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2023 07:20
- Nie przygotowaliśmy analizy geopolitycznej, publikacji socjologicznej ani relacji z wojny. Oddaliśmy głos uchodźcom z Ukrainy, których poznaliśmy w Warszawie i wolontariuszom, którzy im pomagali. To oni są bohaterami książki "Wojna naszych czasów" - mówi współautorka zbioru reportaży Maria Kądzielska-Koper. 
rozwiń zwiń