Ubóstwo - niejedno ma imię. Też możesz coś zrobić

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2023 16:00
Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem jest pretekstem do spotkania z przedstawicielami Caritas Polska. Dzień ten ma zwrócić uwagę na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślić prawa osób najuboższych i braterstwo z nimi. Ubóstwo - w Czwórce mówimy o wielu aspektach tego zjawiska.
Renata Makuch, Marcin Kawko, Bartłomiej Kulisz z Caritas Polska
Renata Makuch, Marcin Kawko, Bartłomiej Kulisz z Caritas PolskaFoto: Czwórka/Jakub Jamrozek
  • Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest 17 października. 
  • Celem jest zwrócenie uwagi na problem biedy i wykluczenia społecznego oraz podkreślenie prawa osób najuboższych i braterstwo z nimi. 
  • Caritas Polska jest jedną z organizacji, która działa na rzecz rozwiązania problemu ubóstwa.

W ciągu ostatnich dekad działania wielu instytucji zmierzają do zmniejszenia zjawiska skrajnego ubóstwa. Mimo to dane w dalszym ciągu są alarmujące. Jak wynika z danych przedstawianych przez Caritas Polska, ubóstwo dotyka blisko miliona osób w wieku poniżej 18 roku życia. Na ten problem zwraca uwagę Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem, który przypada 17 października.

- Milion, na blisko 40 milionów, obywateli zagrożonych jest wykluczeniem społecznym albo głodem. To dość zaskakująca liczba. Zwłaszcza w takich bańkach jak duże miasta, gdzie praktycznie już tego nie widzimy - mówi Marcin Kawko, koordynator Centrum Analiz Problemów Społecznych Caritas Polska. - Nie da się ukryć, że żyje się nam dobrze, wygodnie i dostatnio i na co dzień nie dostrzegamy tych osób, które są w pewnym sensie ukryte.


Ubóstwo - jakie działania w walce z nim podejmuje Caritas Polska?

Jedną z organizacji, które działają na rzecz rozwiązania problemu ubóstwa, jest Caritas Polska, której przedstawiciele byli gośćmi Czwórki. Organizacja ta od lat niesie profesjonalną, wielowymiarową pomoc osobom wykluczonym, ubogim, idącym przez życie z różnego rodzaju deficytami. W swoich działaniach kieruje się zasadą dobra wspólnego, pomocniczości, solidarności i miłości społecznej, podkreślając godność i dobro każdej osoby ludzkiej i promując równe szanse rozwoju dla wszystkich ludzi.

- Zadaniem Caritas jest pomagać osobom potrzebującym. Pracuję w Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom od pięciu lat i każdego dnia do naszych drzwi pukają osoby potrzebujące - mówi Renata Makuch, koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska. - Gdy mówię o ubóstwie, na myśl przychodzą mi od razu dwa aspekty - nie tylko ten materialny, ale też duchowy.

Zobacz także:


Pomoc psychologiczna i duchowa

Jak zaznacza rozmówczyni Kuby Jamrozka, aspekt duchowy pomocy często jest pomijany na początku, gdy przeważa pomoc oparta na zabezpieczeniu rzeczy pierwszej potrzeby. - Osoby przyjeżdżające i poszukujące schronienia w Polsce często potrzebują wsparcia materialnego: jedzenia, odzieży itp. Natomiast również w swojej ojczyźnie zostawiają to, co bliskie jest sercu każdego z nas - swój dom, bardzo często krewnych, rzeczy, miejsca, do których są bardzo przywiązani. Przyjeżdżają tutaj i szukają podstawowego schronienia - tłumaczy koordynatorka. - Natomiast zostaje ból w sercu, że nie mają tego, czego tak bardzo potrzebują, do czego są tak bardzo przywiązani i co tak bardzo kochają. I o ile szkody materialne można zaspokoić - my i wiele instytucji to robimy - to problemy psychiczne bardzo często powodują, że są bariery w realizacji działań codziennych tych osób w Polsce. Z tą pomocą - psychiczną, duchową i psychologiczną - jest trudniej. Dlatego my w naszym centrum staramy się to uświadamiać i pomagać. Chcemy dotrzeć do serca człowieka i powiedzieć, że o to też muszą zadbać, po to, żeby spokojnie, bezpiecznie funkcjonować każdego dnia, żeby wstać i chcieć działać.


Caritas - jak wzmacnia poczucie własnej wartości?

Caritas Polska wiele działań kieruje właśnie w tę stronę. Stara się zadbać o ludzi od strony psychicznej, dając im możliwość bezpiecznego funkcjonowania. - Czasami mówimy, że nasze centrum to jest taki drugi dom. Chcemy stwarzać taką atmosferę, gdzie każda osoba może przyjść, napić się herbaty, porozmawiać, poczytać książkę, uczestniczyć w różnych warsztatach, po to, żeby poczuć spokój - tłumaczy Renata Makuch. - Jednocześnie przy tych działaniach bardzo często osoby przychodzące do nas wzmacniają się, to powoduje, że mają lepszą samoocenę. To z kolei buduje poczucie własnej wartości, a jednocześnie zaspakaja potrzebę bycia zadowolonym ze swojej codzienności.


Ubóstwo społeczne i relacyjne - co to jest?

Ubóstwo to nie tylko strefa materialna, istnieje także problem ubóstwa społecznego i relacyjnego. Dotyczy ono nie tylko migrantów i osób, które na co dzień postrzegalibyśmy jako ubogie. - Może ono dotyczyć także naszego dziadka, naszego taty czy nawet naszego dziecka. - podkreśla Marcin Kawko. - Mamy do czynienia z epidemią samotności czy z depresją, zarówno wśród dzieci, jak i wśród seniorów, o czym też się często zapomina.

Dotyka to samotnych seniorów, których dzieci wyfrunęły z gniazda. Zamknięci w czterech kątach, nawet niespecjalnie mają kontakt z sąsiadami. - Coraz słabsze jest to życie sąsiedzkie, w związku z czym te osoby naprawdę są w rzeczywistej depresji. Tylko o tym nie mówią - tłumaczy gość Czwórki. - Takich osób są setki tysięcy. Tylko my z tego nie zdajemy sobie sprawy, bo myślimy, że ubóstwo może być tylko materialne.


Ważne kontakty międzyludzkie 

Dlatego też Caritas organizuje spotkania senioralne. Zaczęło się od jednej grupy, teraz jest ich osiem. - Na takich spotkaniach ich uczestnicy mają wiele pomysłów, jak aktywnie spędzić czas - mów Renata Makchuch. - Bardzo mnie to cieszy, bo gdyby te osoby nie miały takiego miejsca, prawdopodobne, że siedziałyby w samotności, która powoduje, że człowiek po prostu coraz bardziej grzęźnie w smutku - zwłaszcza uchodźcy. Spędzanie czasu z innym człowiekiem powoduje, że my się nie skupiamy na tym, co jest negatywne, tylko rozmawiamy o tym, co jest tu i teraz.

Goście audycji zaznaczają, że my także możemy pomóc osobom dotkniętym różnego rodzaju kryzysami. Najważniejsza jest rozmowa i próba nawiązania relacji z drugą osobą.


Posłuchaj
45:52 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - ubóstwo 18.10.2023.mp3 W Dniu Walki z Ubóstwem rozmawiamy o tym problemie z pracownikami Caritas Polska (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Żywność - jak jej nie marnować?

W audycji także podjęto temat marnowania żywności, a goście Czwórki podkreślali, jak bardzo duży jest to problem moralny i etyczny.

- Papież Franciszek powiedział, że żywność, którą się wyrzuca, jest żywnością skradzioną ze stołu ubogich. W samej Polsce marnujemy rocznie pięć milionów ton jedzenia. To są ogromne liczby, a głównie tę żywność marnujemy w domach - zaznacza Bartłomiej Kulisz, kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej Caritas Polska. - Zamiast wyrzucać, moglibyśmy tą żywnością się podzielić i przekazać potrzebującym. Jest wiele form i wiele możliwości. Funkcjonują Banki Żywności, istnieje także Spiżarnia Caritas, która jest naszym programem i wspiera potrzebujących.

 

Nadkonsumpcja - jak z nią walczyć?

Wiele też miejsca poświęcono kryzysowi klimatycznemu, tu nazwanemu ubóstwem klimatycznym, oraz zagadnieniu nadkonsumpcji. Ten element edukacji Caritas także ma w swoim programie. - Głównym problemem jest nie tylko wymiar ekologii typu plastikowe słomki czy samochody elektryczne, ale nadkonsumpcja - zauważa Marcin Kawko. - Jedynym z głównych, najważniejszych, rozwiązań w tym zakresie jest promowany od zawsze w chrześcijaństwie umiar.

***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Renata Makuch (koordynator Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas Polska), Marcin Kawko (koordynator Centrum Analiz Problemów Społecznych), Bartłomiej Kulisz (kierownik Działu Pomocy Żywnościowej i Rzeczowej Caritas Polska)

Data emisji: 17.10.2023

Godzina emisji: 20.30

aw

Czytaj także

Spiżarnia Caritas. Do tej pory przekazano potrzebującym 28 tys. ton żywności

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2023 17:54
Od 2017 r. w ramach programu Spiżarnia Caritas przekazano potrzebującym 28 tys. ton żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia codziennie odbierana ze sklepów, hurtowni i magazynów w całej Polsce. Wartość uratowanych produktów to ok. 340 mln zł - poinformował Caritas Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariusze pomagają seniorom. Możesz być jednym z nich

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 10:45
Z powodu osamotnienia cierpi kilkaset tysięcy seniorów w Polsce, a nasze społeczeństwo starzeje się coraz szybciej. Okazuje się, że młodzi wolontariusze pomagają seniorom i chętnie budują z nimi relacje. - Do naszego stowarzyszenia może dołączyć każdy, kto dysponuje wolnym czasem - mówi Małgorzata Karpińska ze Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. 
rozwiń zwiń