Remek Zawadzki: field recording ocala od zapomnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 14:00
- Podoba mi się jak do koncepcji field recordingu podchodzi Matthew Herbert. U niego dźwięk nie jest samotny, tylko kreatywnie przetworzony. U mnie także ocala od zapomnienia - opowiada muzyk Remek Zawadzki.
Audio
  • Remek Zawadzki o nagrywaniu dźwięków świata i tworzeniu albumów, które ocalą nasze wspomnienia (Pasjonauci/Czwórka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com

Ze swoją dziewczyną, Beatą Małyską, gość Czwórki realizuje projekt "Pocztówki dźwiękowe". - Nie do końca pamiętam, skąd się wziął sam pomysł, być może z mojego przekonania, że field recording sam dla siebie nie ma żadnego sensu. Jeśli ktoś chodzi po mieście, albo po lesie, nagrywa odgłosy, tylko po to, żeby je potem opublikować, to mnie to nie przekonuje. Zacząłem szukać innych dróg, dotarłem do fenomenu pocztówek dźwiękowych i postanowiłem iść tym tropem - opowiada muzyk.

Remek Zawadzki Żyjemy w kulturze obrazkowej, ale z włączona opcją "mute". Rejestruję dźwięki po to, by w przyszłości pamiętać, jak brzmiała ulica, kiedy jeszcze jeździły po niej samochody na benzynę 

Cechą charakterystyczną pocztówek dźwiękowych było to, że obraz nigdy nie szedł w parze z dźwiękiem. W projekcie Remka Zawadzkiego jest odwrotnie. - Szukamy punktów wspólnych. W ten sposób udało nam się stworzyć kolekcję 10 płyt winylowych, których rewers jest pocztówką gotową do wysłania - wyjaśnia.

Artysta opowiada także o tym, która część Warszawy brzmi najlepiej, dlaczego Instagram odziera świat z muzyki i jak komponuje się ścieżkę dźwiękowa do gry komputerowej.

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość: Remek Zawadzki (muzyk)

Data audycji: 25.02.2017

Godzina audycji: 11.16

kul/mc

Czytaj także

Magda Pasierska: w mojej muzyce jest schiza

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2017 13:25
- W moim nowym numerze "Lightly Brightly" jest wewnętrzny drive, który popycha go do przodu i powoduje reakcje - opowiada w "Stacji Kultura" wokalistka, znana m.in. z trio beatboxerskiego Me Myself And I. Czy jej solowy materiał "Mapa" oznacza rozwód z beatboxerami?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dj Anusz: w Andrzeju Zausze siedział groove

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 16:49
Jeszcze w zeszłym roku i na poczatku bieżącego, aby upamiętnić 25 lat po śmierci Andrzeja Zauchy, razem z Błażejem Górniakiem Dj Anusz nagrał dwa mixtape'y: "Zaufaj sobie" oraz "Magia to ja". Znajdziemy na nich prawie 80 utworów legendarnego wokalisty.
rozwiń zwiń