Zły. Bohater, na którego czekała Warszawa

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:20
- Dał jej superbohatera. To tytułowa postać ze "Złego" - powieści, którą Leopold Tyrmand zadedykował mieszkańcom Warszawy - opowiada Marcel Woźniak, autor biografii pisarza.
Audio
  • Leopold Tyrmand - czym pasjonował się autor "Złego" i czy doczeka się swojego miejsca w Warszawie? (Pasjonauci/Czwórka)
Leopold Tyrmand z muzykami na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1957 r. Autor bestsellerowej powieści Zły był czołowym popularyzatorem jazzu w Polsce. Wydał książkę U brzegów jazzu, która przez długie lata była jedyną w naszym kraju monografią na ten temat
Leopold Tyrmand z muzykami na Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1957 r. Autor bestsellerowej powieści "Zły" był czołowym popularyzatorem jazzu w Polsce. Wydał książkę "U brzegów jazzu", która przez długie lata była jedyną w naszym kraju monografią na ten tematFoto: PAP/CAF

Czytaj także
leopold tyrmand 1200 pap.jpg
Leopold Tyrmand. "Kelner z przypadku"

Autor "Złego", podobnie jak i stworzeni przez niego bohaterowie, kontestował rzeczywistość na wielu polach, ale też dawał się porywać pasjom. Interesował się muzyką, filmem i sportem. - Choć trudno to sobie wyobrazić, w czasie studiów w Paryżu Tyrmand grał jako skrzydłowy w drużynie koszykarskiej, która zdobyła Uniwersyteckie Mistrzostwo Paryża - opowiada biograf pisarza.

Marcel Woźniak przyznaje także, że Leopold Tyrmand nadal czeka w Warszawie na swój benefis. W jakich okolicznościach będzie on zorganizowany - to tłumaczy Łukasz Propkop ze Stowarzyszenia Stacja Muranów. W audycji podpowiadamy też, co każdy może zrobić, żeby uczcić pamięć autora "Złego".

Marcel Woźniak Warszawa była miłością Leopolda Tyrmanda. To było miejsce dziecięcych peregrynacji i inicjacji w dorosłość  

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Marcel Woźniak (autor biografii Leopolda Tyrmanda), Łukasz Propkop (Stowarzyszenie Stacja Muranów)

Data audycji: 12.08.2017

Godzina audycji: 11.08

kul/mg

Czytaj także

"Morfina" o tym, jak wojna przeszkadza w życiu bon vivanta

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2012 14:00
Szczepan Twardoch nie miał szóstki z historii, mimo to większość jego powieści osadzona jest w realiach historycznych. Tym razem tłem wydarzeń jest Warszawa 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literacka Warszawa. Jak hejtowali poeci w międzywojniu?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 14:10
- Jan Lechoń o Władysławie Broniewskim mówił, że to "taka Konopnicka", Karol Irzykowski napisał paszkwil o Tadeuszu Boyu-Żeleńskim i ten obraził się na niego śmiertelnie. Tak właśnie polscy pisarze spędzali czas w międzywojniu - opowiada Piotr Łopuszański.
rozwiń zwiń