Padel - elegancja tenisa, ścianka do squasha i nieoczekiwane zwroty akcji

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2023 13:03
Padel to sport, który zawiera w sobie elementy tenisa i squasha. Od kilku lat ta dyscyplina staje się w Polsce coraz bardziej popularna, nie tylko wśród tenisistów, którzy chcą urozmaicić swoje treningi. 
II Mistrzostwa Polski w Padlu
II Mistrzostwa Polski w PadluFoto: Darek Matyja

Maciej Naduk, kilkukrotny mistrz Polski i brązowy medalista Mistrzostw Europy, padla odkrył już 7 lat temu. - Poznałem padla przez środowisko tenisowe, które się nim zainteresowało. Ja dołączyłem do tej ekipy. Z czasem okazało się, że jest to bardzo fajne i zacząłem przechodzić stopniowo w stronę padla - opowiada. 

Patrząc na kort do padla, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że jest on bardzo podobny do tenisowego, jednak od razu rzucają się w oczy zasadnicze różnice. Ten kort jest w klatce. 

- Kort jest nieco mniejszy i zamknięty w klatce. Całe to pole gry, na którym możemy stać, jest polem, na którym może się odbijać piłka - opowiada zawodnik. - W tenisie widać wymiany na duże odległości, w padlu odbywają się one na dużo mniejszym dystansie, maksymalnie 10 metrów. 

Podczas gry w padla bardzo dużo dzieje się na korcie. Maciej Naduk zdradza, że grając, czuje się potrzebę szybkich ustawień, ruchu, gotowości. 


Posłuchaj
03:37 czwórka pasjonauci 13.05.2023 padel.mp3 Na czym polega gra w padla? (Pasjonauci/Czwórka)

 

- Podczas gry mamy możliwość wybiegnięcia z klatki w trakcie wymiany, to się zdarza w amatorskim padlu, a w zawodowym jest już na porządku dziennym. Wykorzystujemy przestrzeń poza klatką, by uratować piłkę - tłumaczy. 

Niezwykle ciekawa jest też nawierzchnia, na której grają zawodnicy - podobna do dywanu posypanego specjalnym piachem. - To przypomina uczucie chodzenia po dywanie. Dla nóg i kolan jest to przyjemniejsze - opowiada rozmówca Michała Daniluka. - Nasza piłka też jest inna niż tenisowa. Jest nieco mniejsza. Na początku przygody z padlem nie odczujemy tego.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Mateusz Lipiński (@lipinek)

Padel wymaga też specjalnych rakiet, wykonanych z pianki, dużo krótszych niż rakiety tenisowe. - Tymi rakietami dużo łatwiej wykonać uderzenie. Są bardzo lekkie, ważą około 360 gramów. 

W tej grze punkty liczy się jak w tenisie. Bonusem jest jednak walka o złoty punkt. 

Za miesiąc Maciej Naduk powalczy w tej dyscyplinie o złoto na Igrzyskach Europejskich, które odbędą się w Krakowie. 

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Maciek Naduk (@macieknaduk)

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Michał Daniluk

Data emisji: 13.05.2023

Godzina emisji: 11.48

pj

Czytaj także

Trening atlety. Rozgrzewka przed LOGinLAB

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 19:00
Zawodowi sportowcy przez całe życie przygotowują się do igrzysk olimpijskich i różnych mistrzostw. A jeśli ktoś pracuje, zajmuje się dziećmi, ma "zwykłe" życie, ale kocha "dźwiganie", to może wziąć udział w zawodach LOGinLAB.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolontariat w zoo. Oto, dlaczego warto spróbować

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2023 14:41
Pasja niejedno ma imię. Dla tych, którzy uwielbiają opiekować się zwierzętami, rozwiązaniem, w które warto się zaangażować może być wolontariat w ogrodzie zoologicznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Urok "złomków". Kolekcjonerzy zabytkowych aut

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 17:20
Stanisławowski Klub Rozruch zrzesza miłośników pojazdów zabytkowych: motocykli, samochodów osobowych i ciężarowych. Jego członkowie dają autom nowe życie, a przy okazji przypominają  historię motoryzacji - polskiej, ale nie tylko.
rozwiń zwiń