Rzemiosło artystyczne - stara tradycja, nowe możliwości

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2023 09:00
- Kontakt z dziełami sztuki zwiększa świadomość na temat tego, co ludzie byli w stanie zrobić bez użycia zaawansowanego sprzętu czy nowoczesnych technologii. To fantastyczne rzemiosło, które było dziełem ludzkich rąk - mówi Agnieszka Śniadewicz-Świca, historyk sztuki i konserwator zabytków. 
Tradycyjne rzemiosło można wykorzystywać do tworzenia współczesnego designu. (zdj. ilustracyjne)
Tradycyjne rzemiosło można wykorzystywać do tworzenia współczesnego designu. (zdj. ilustracyjne)Foto: Unsplash/Raoul Ortega
  • Agnieszka Śniadewicz-Świca jest historykiem sztuki, konserwatorem starych druków i grafiki oraz właścicielką pracowni Square Drop.
  • To pracownia rodzinna. Tato  Agnieszki Śniadewicz-Świcy pracował przy rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie.
  • Square Drop zaczynało od konserwacji zabytków, dziś tworzy także własne meble. Obiekty można teraz oglądać na wystawie Galerii Opera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.

- Mój tata był snycerzem i pracował przy rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie. Później z moją mamą założył pracownię odnawiania dzieł sztuki. Wszystko zaczęło się w Milanówku, w którym jesteśmy do dziś - wspomina Agnieszka Śniadewicz-Świca, historyk sztuki i konserwatorka.

"Przedmioty konserwuje się z uważnością"

W pracowni gościa Czwórki unosi się zapach drewna i wosku pszczelego. Z wielką troską są tu odrestaurowywane cenne, zabytkowe obiekty, ale także meble po prostu ważne dla ich właścicieli. - Ostatnio trafiły do nas zabytkowe kufry Louisa Vuittona i Goyarda, ale tak naprawdę można się do nas zwrócić z każdym obiektem - mówi. - Po tylu latach studiów i pracy w zawodzie, do każdego obiektu podchodzi się z uważnością, bo tak naprawdę nigdy nie wiadomo, z czym ma się do czynienia. Niektóre sygnatury wychodzą dopiero w trakcie konserwacji.

Posłuchaj
10:30 CZWÓRKA Pasjonauci suare drop 16.09.2023.mp3 Square Drop - o nowym rzemiośle opowiada właścicielka pracowni Agnieszka Śniadewicz-Świca (Pasjonauci/Czwórka)

Stolik z niespodzianką

Gość Czwórki wierzy, że przedmioty i wnętrza, które lubimy, odzwierciedlają osobowość, a udział w kreowaniu własnej przestrzeni jest drogą do odnalezienia w sobie artysty. - Obiektem, który najbardziej zapadł mi w pamięć, był tzw. "special table". Ten "wyjątkowy stół" trafił do nas z Danii. Jego właściciel niewiele wiedział o historii tego przedmiotu, oprócz tego, że tata przywiózł go z Francji z wystawy - opowiada Agnieszka Śniadewicz-Świca. - Po zdemontowaniu blatu, który był ruchomy, okazało się, że cała noga wyjeżdżała do góry i rozkładała się na pięć pulpitów muzycznych. Wtedy też ukazała się sygnatura mebla. Był to jedyny na świecie egzemplarz stołu przygotowanego na wystawę w Belgii w 1830 roku.    

Nowe starego porządki – o konserwacji i stolarstwie w Milanówku (Square Drop) | Projekt Pracownie

Sprawdź też:

"Nowe Rzemiosło" w Galerii Opera

Prace z pracowni Square Drop można oglądać na wystawie "Nowe Rzemiosło" w Galerii Opera w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Ekspozycja skupia się na prezentacji dzieł laureatów tytułu honorowego "Mistrz Rzemiosł Artystycznych" przyznawanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do udziału w wystawie zaproszono także przedstawicieli rzemieślników artystycznych, korzystających z tradycyjnych technik, kreujących nowoczesną sztukę użytkową. - Pokazujemy meble z kolekcji Oddity - efektu naszej współpracy ze studiem Kosmos Project. Są tam biurko i gondola, czyli obiekty, które typologicznie odnoszą się do mebli zabytkowych. Zależało nam, żeby pokazać, że tradycyjne rzemiosło można wykorzystywać do tworzenia współczesnego designu - dodaje Agnieszka Śniadewicz-Świca. Wystawa będzie czynna do 28 września 2023 roku. 

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Agnieszka Śniadewicz-Świca (historyk sztuki, konserwator, właścicielka rodzinnej pracowni Square Drop)

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 9.15

kul

Czytaj także

Home staging - poznaj proste rozwiązania na umilenie swoich wnętrz

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2023 13:10
Dom zapewnia bezpieczeństwo, to nasza przestrzeń, za którą odpowiadamy, a im lepiej o nią zadbamy, tym chętniej będziemy do niej powracać. Home staging może nam w tym pomóc. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dobrego dźwięku nie słyszysz". Czym jest sound design?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 12:10
Wartość dźwięku w filmach, grach czy reklamach jest nie do przecenienia. Podobnie jak i rola, którą w tym procesie odgrywają sound designerzy. - Jeśli dźwięk jest zrobiony dobrze, to się o nim nie myśli. To największy komplement w naszej branży - mówi Kacper Łabuda. 
rozwiń zwiń