Nysa - miasto pasjonatów, w którym pali się woda

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2016 17:30
Choć liczy zaledwie 45 tysięcy mieszkańców, jest jednym z największych miast na Opolszczyźnie. W Nysie można na przykład zrobić sobie średniowieczne buty i wziąć udział w festiwalu sztucznych ogni.
Audio
  • Dlaczego warto wybrać się na wycieczkę do Nysy? (Hotspot/Czwórka)
W tym roku Festiwal Ognia i Wody odbędzie się po raz siódmy. Jak co roku turyści i mieszkańcy Nysy zobaczą niezwykły pokaz pirotechniczny z platform umieszczonych na jeziorze (zdj. ilustracyjne)
W tym roku Festiwal Ognia i Wody odbędzie się po raz siódmy. Jak co roku turyści i mieszkańcy Nysy zobaczą niezwykły pokaz pirotechniczny z platform umieszczonych na jeziorze (zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/gaborfejes/dom. publiczna

Czytaj także
piotrkowska łódź 1200.jpg
Hollyłódź - stolica polskiego kina

Kajetan Włodarski mieszka w Nysie, interesuje się historią i jest jednym z nielicznych Polaków, którzy własnoręcznie robią buty według średniowiecznych wskazówek. - Produkcja jednej pary trwa dobę i nie mogłaby się obyć bez średniowiecznego kopyta, czyli formy obuwniczej będącej wzorem przestrzennym dla buta - opowiada rzemieślnik i zdradza, jakiego koloru (wbrew obiegowej opinii) jest obuwie wykonane ze skóry.

Historyczne tropy w Nysie są widoczne na każdym kroku. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro w przeszłości miasto było stolicą pewnego niemal suwerennego państwa oraz miejscem, w którym więziono Charlesa de Gaulle’a.

***

Tytuł audycji: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Przygotował: Łukasz Pietrzyk

Goście: Edward Hałajko (dyrektor Muzeum Powiatowego w Nysie), Kajetan Włodarski (obuwnik średniowieczny), Mariusz Jarek ( wielokrotny mistrz Polski w formule "four cross"), Monika Dyrycz (kierowniczka Miejskiego Ośrodka Rekreacji w Nysie), Janusz Stajak (organizator Mistrzostw Europy Skuterów Wodnych)

Data emisji: 19.03.2015

Godzina emisji: 13.00

kul/ei

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nysą dookoła Azji - szczyt Malubiting, Indie i Syberia

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 08:00
Lucek to 21-letnia Nyska, którą ekipa młodych podróżników pojechała w 10-miesięczna podróż. Czy wszyscy wrócili cali i zdrowi?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyprawa do Nigerii. Dlaczego warto to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 10:58
Tym razem wybierzemy się do Nigerii. Sprawdzimy, jak powstają filmy w "Nollywood", a także kto zaprojektował... stolicę tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antarktyka. Jak żyje się w krainie wiecznego lodu?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 18:11
Piotr Horzela spędził półtora roku w lodach Antarktyki. - Spokój, harmonia, czystość. Do tamtejszej przyrody przyciąga sens i harmonia. Pozostała niezmieniona przez ludzi - mówił podróżnik.
rozwiń zwiń