Tańce, kozackie walki i teatr ognia. Czwórka w osadzie Ataman

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 16:30
Zaledwie 7 km od centrum Olsztyna, a zarazem tak daleko od miejskiego zgiełku, na pięknym leśnym wzgórzu można poczuć zadziornego kozackiego ducha. Odwiedziliśmy osadę Ataman - miejsce z innej epoki. 
Audio
  • Z wizytą na Warmii i Mazurach - odwiedzamy osadę Ataman, tamtejszą filharmonię (Hotspot/Czwórka)
Justyna Mozol i Justyna Tylczyńska
Justyna Mozol i Justyna TylczyńskaFoto: Czwórka

sport snowboard dziewczyna 1200.jpg
Szczyrk. Na dobrą zabawę przez cały rok

Energetyczne zespoły folkowe, realistycznie walczący Kozacy, tańczący w wyszywanych koszulach, a to wszystko w blasku pochodni - kilka kilometrów od centrum Olsztyna można znaleźć się w innej epoce. Pokazy tańców, walki kozackie, biesiady, teatr ognia, ogniska, kuligi z pochodniami, jazdy konne, a to wszystko w scenerii iście z filmu "Ogniem i Mieczem." - Atmosfera tego miejsca tworzyła się sama - wspominała Justyna Mozol, właścicielka osady. - Chodziło nam o to, by stworzyć tu specyficzny, niepowtarzalny klimat. 

ZOBACZ WIĘCEJ Podróże z Czwórką >>>


shutterstock cerkiew newskiego łódź 1200.jpg
Miejsca religijno-kulturalne. Odwiedzamy łódzkie cerkwie

Więcej o wyjątkowości tego miejsca, o tym, co można tam zobaczyć, a także o planach na rozwój osady Ataman - w nagraniu materiału reporterskiego Justyny Tylczyńskiej. W programie odwiedziliśmy też Warmińsko-Mazurską Filharmonię w Olsztynie im. Feliksa Nowowiejskiego. To jedyna tego typu placówka kulturalna na Warmii i Mazurach. Od 2011 r. zaprasza melomanów do nowej siedziby, na którą składają się aż trzy kondygnacje, prawie 11 tys. metrów kwadratowych. W programie zawitaliśmy także do Galerii Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych, oraz Obserwatorium Astronomicznego. W licznych zbiorach tej placówki znajdują się okruchy gruntu księżycowego oraz polska flaga, która była na Księżycu, ale także kamienie, pochodzące z lotu załogowego Apollo 11 w 1969 roku. Nie brakuje także dzieł Mikołaja Kopernika. 

Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych/Fot. Czwórka Galeria Sztuki Współczesnej Biura Wystaw Artystycznych/Fot. Czwórka

***

Audycja: "Hotspot"

Prowadzący: Mateusz Kulik

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 16.09

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieborów, Arkadia, Ciechanów - zwiedzamy Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 16:29
Gość Czwórki odwiedził już niemal cały świat. Przekonywał jednak, że - by spędzić ciekawy weekend - nie trzeba przebywać tysięcy kilometrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomaszów Maz. Błękitne źródła i nowoczesne hale sportowe

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2017 12:40
- To miasto bardzo szybko się rozwija. Polecamy przyjazd tutaj i zwiedzanie - opowiadali słuchacze Czwórki w rozmowie z naszym reporterem Markiem Nowackim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Górskie bacówki, i miejskie szlaki - dlaczego warto wybrać się na Śląsk?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 18:18
- Chcę pokazać, że w naszym kraju są fajne miejsca i warto ruszyć się z kanapy, a swoją pozytywną energią staram się zarazić innych - opowiadał Maciej Żmijewski, autor bloga "Uzależniony od ruchu", i zapraszał słuchaczy Czwórki do odwiedzania Śląska.
rozwiń zwiń