Ptaszniki, legwany, rzadkie motyle, a nawet sępy. Kto mieszka w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:55
W swojej książce "Warszawa dzika" Arkadiusz Szaraniec opisuje m.in. dzikie zwierzęta zamieszkujące Warszawę. - Jak się okazuje jest ich niemało. Wyszło mi ponad 300 gatunków, poczynając od łosi, wydr czy saren, a kończąc na rzadkich owadach, jak motyle nocne zawisaki - mówił w Czwórce.
Audio
  • O dzikiej przyrodzie Warszawy opowiada Arkadiusz Szaraniec (Hotspot/Czwórka)
W okolicach pomników w stołecznych Łazienkach spotkać można pawie
W okolicach pomników w stołecznych Łazienkach spotkać można pawieFoto: Mariia Smeshkova/Shutterstock.com

bulwary wiślane 1200 free
Bulwary wiślane - najczęściej odwiedzany warszawski adres

Jego zdaniem, Warszawa nie mogłaby rozwijać się w zgodzie z naturą, gdyby nie leżała nad brzegami Wisły. - Ale także Puszczy Kampinoskiej, czy zielonego pierścienia lasów, okalających miasto - mówił gość Mateusza Kulika. - Jednak paradoks Warszawy polega na tym, że choć na jej terenie znajduje się 17 kompleksów leśnych, które są spore, np. Las kabacki, czy Las Bemowski, to dużą część dzikiej fauny obserwować można na zamieszkałych przez ludzi osiedlach, np. w ścianach bloków.  Na przykład Saskiej Kępie czy przed PKiN w centrum miasta obserwować można przeróżne rzadkie gatunki ptaków.

ZOBACZ TAKŻE Nieznane zakątki Mazowsza według Michała Kaczorowskiego >>>

W bardzo niesprzyjających teoretycznie warunkach spotkać można naprawdę rzadkie okazy dzikich zwierząt, np. owady, czy gady. Wielu z tych gości przybywa do nas właśnie dzięki Wiśle i okolicznym lasom Arkadiusz Szaraniec

Wisła, rzeka nieuregulowana, parki i kompleksy leśne są ostoją dla zwierząt i roślin, które spodziewalibyśmy się spotkać w puszczach i parkach narodowych, a nie między betonowymi blokami. Jakie gatunki jeszcze można tam spotkać? I dokąd warto się wybrać, by móc obserwować najciekawsze z nich? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

ZOBACZ WIĘCEJ w cyklu "Podróże z Czwórką" >>>

W programie Wybierzemy się także do Łodzi, i pójdziemy na spacer szlakiem dziwnych nazw, jak np. Skwer latających babć z plusem czy Pasaż róży. POSŁUCHAJ NAGRANIA >>>

***

Na audycję z cyklu "Hotspot" w sobotę (11.05) od godz. 16.05 zaprasza Mateusz Kulik.

kd/ac

Czytaj także

Miejsca religijno-kulturalne. Odwiedzamy łódzkie cerkwie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 10:56
W tym mieście są trzy takie świątynie prawosławne, a najstarsza i najpiękniejsza to Cerkiew św. Aleksandra Newskiego. Oprócz mszy odbywa się tu wiele koncertów i wydarzeń kulturalnych, a Czwórka odwiedziła to miejsce w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem, obchodzonym 7 stycznia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Górskie bacówki, i miejskie szlaki - dlaczego warto wybrać się na Śląsk?

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2019 18:18
- Chcę pokazać, że w naszym kraju są fajne miejsca i warto ruszyć się z kanapy, a swoją pozytywną energią staram się zarazić innych - opowiadał Maciej Żmijewski, autor bloga "Uzależniony od ruchu", i zapraszał słuchaczy Czwórki do odwiedzania Śląska.
rozwiń zwiń