Nie tylko deptak i plaża. Miejsca, które musisz zobaczyć będąc w Gdyni

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2019 14:50
Tym razem z Czwórkowym mikrofonem odwiedziliśmy miejsca warte zobaczenia podczas weekendowych wypadów do tego niezwykłego miasta.
Audio
  • Poza plażą i deptakiem. Zwiedzamy najciekawsze miejsca w Gdyni (Hotspot/Czwórka)
Fragment ekspozycji stałej w Muzeum Emigracji w Gdyni
Fragment ekspozycji stałej w Muzeum Emigracji w GdyniFoto: Apolonia Cichocka

Historia Gdyni zaczęła się w małej wiosce rybackiej, zaś samo miasto zostało zbudowane od podstaw w dwudziestoleciu międzywojennym. W tym okresie o Gdyni mówiło się, że to duma Polski. W międzywojniu miasto było polską bramą na świat, dziś przyciąga fanów kina, designu, historii i dobrej muzyki. Kiedy naładujemy się jodem i widokiem Bałtyku warto zagłębić się w siatkę miasta, które odwiedzającym je turystom oferuje wiele miejsc wartych zobaczenia.

Jednym z nich jest Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego. Trzy piętra, prawie 70 akwariów ekspozycyjnych, gdzie można podziwiać ryby, płazy i gady z najróżniejszych zakątków świata. Poznać tu możemy ponad 1500 żywych organizmów z 250 różnych gatunków. - To jedyny ogród zoologiczny w całości poświęcony życiu wodnemu. Spotkamy tu zwierzęta z całego świata. Od raf koralowych po Amazonię - zapewniała Dominika Wojcieszek.

Wyjątkowym miejscem na muzealnej mapie Trójmiasta jest także Muzeum Emigracji. Ulokowane na terenie gdyńskiego portu, stąd niegdyś wyruszały w podróż legendarne transatlantyki "Piłsudski" czy "Batory". Dziś działa tu ogromne, multimedialne i jedyne w kraju miejsce, które ukazuje historię emigracji z ziem polskich, które posiada ponad 10 000 obiektów.

Na tym nie koniec. Razem z Justyną Tylczyńską zajrzeliśmy także do Parku Naukowo-Technologicznego Experyment oraz Muzeum Marynarki Wojennej. Co w nich znajdziemy? O tym w nagraniu.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Dominika Wojcieszek (Akwarium Gdyńskie Morskiego Instytutu Rybackiego), Paula Nastały (edukatorka z Centrum Nauki Eksperyment), Tadeusz Pietrzycki (przewodnik w Muzeum Emigracji), Aleksander Gosk (zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni).

Data emisji: 25.08.2019

Godzina emisji: 16.07


Czytaj także

Poznań XXI wieku - dobrze brzmi i wygląda

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 18:50
Poznań to miasto z tradycjami, które odważnie patrzy w przyszłość. Są tutaj m.in. zachwycający formą Bałtyk oraz świetnie brzmiąca Sala Ziemi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wanderlust Travel Stories". Gra jak książka, na którą ma się wpływ

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2019 17:00
- To, co przygotowaliśmy, to doświadczenie w połowie drogi między książką i grą, między literaturą i interakcją, między obyczajówką i dobrym polskim reportażem - tłumaczą współtwórcy "Wanderlust Travel Stories".
rozwiń zwiń