Ustka, Słupsk - szlakami kpt. Haase i Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 10:35
Kapitan Peter Haase żył w Ustce na przełomie XVIII i XIX w. Dziś, dzięki specjalnie przygotowanemu audiobookowi wraz ze słynnym mieszkańcem można poznawać historię tego nadmorskiego kurortu.
Audio
  • Ustka, Słupsk - zwiedzamy nadmorskie kurorty i zdradzamy, w które miejsca jeszcze warto się wybrać (Hotspot/Czwórka)
Ustka, widok na latarnię morską i port
Ustka, widok na latarnię morską i portFoto: Wikimedia.commons./Klapi

W dawnym domu kapitana mieści się dziś Bałtyckie Centrum Kultury. Jego postać tak zafascynowała Marcina Baranowskiego, historyka, że postanowił od oprowadzać wycieczki po Ustce w przebraniu kapitana. Doprowadził także do powstania audioprzewodnika, dzięki któremu dziś właściwie każdy może spacerować po tym nadmorskim kurorcie z kpt. Haase. - Moja miłość do Ustki jest silniejsza od przyziemnego faktu mojej śmierci - mówi w nim wirtualny przewodnik.

Wycieczka koncentruje się w obszarze dawnego miasta, ale - jak przekonuje Marcin Baranowski - mowa jest tam także o obiektach z XIX i początków XX w. - Ciekawą i nowatorską rzeczą są efekty dźwiękowe. Gdy Haase opowiada np. o kupieckich wozach, przewożących ładunki do i z portu - w słuchawkach słychać terkot kół po bruku i gwa, a także syreny parowców - tłumaczył Baranowski.

W programie odwiedziliśmy także Słupsk, którego ulicami maszerowaliśmy szlakiem Witkacego. Choć ten tak naprawdę nigdy tam nie był. Odwiedziliśmy też wakacyjną wystawę o historii sterowców z podsłupskich Jezierzyc, zaś ciekawostki o historii rybołówstwa poznaliśmy w Zagrodzie Śledziowej w Starkowie koło Słupska. Anna Księżnik z Polskiej Organizacji Turystycznej opowiedziała zaś m.in. najlepszych polskich ośrodkach turystycznych w Europie.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotował: Mateusz Sienkiewicz (Polskie Radio Koszalin)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 16.05

kd

Czytaj także

Racibórz w magnoliach, z Wiatrakami i lataniemi

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2016 11:00
Racibórz to historyczna stolica Górnego Śląska, gdzie zachowało się wiele cennych zabytków. Wśród nich kolumna maryjna i związana z nią legenda.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Park w Sławięcicach. Mroczne historie i piękne zabytki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 11:55
Kędzieżyn-Koźle to miasto terytorialnie większe od Paryża. Jednocześnie połowę jego obszaru stanowią lasy. Tam też znajduje się m.in. park w Sławęcicach, który przed drugą wojną światową był jednym z najpiękniejszych na Śląsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjątkowa trasa na lato? Odwiedź Pomorze i Opolszczyznę!

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2016 14:16
Cztery niesamowite miejsca - Malbork, Frombork, Kluczbork i Lębork. Na pierwszy rzut oka nic nie łączy tych miast, ale czy na pewno?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czarnocin - "Szwajcaria Śląska" znana od XV w.

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2016 15:54
Bukowe lasy z domieszką modrzewia, świerka i sosny, wąwozy, charakterystyczne gatunki roślin, źródła z krystalicznie czystą wodą i wąskie dróżki, prowadzące do Czarnocina, sprawiły, że te okolice od dawnych czasów są nazywane "Śląską Szwajcarią".
rozwiń zwiń