Park w Sławięcicach. Mroczne historie i piękne zabytki

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2016 11:55
Kędzieżyn-Koźle to miasto terytorialnie większe od Paryża. Jednocześnie połowę jego obszaru stanowią lasy. Tam też znajduje się m.in. park w Sławęcicach, który przed drugą wojną światową był jednym z najpiękniejszych na Śląsku.
Audio
  • Spacer po parku w Sławięcicach w Kędzierzynie-Koźlu (Hotspot/Czwórka)
Zamek w Sławęcicach
Zamek w SławęcicachFoto: Theodor Hennicke, Hermann Menzler, Alexander Duncker (1813-1897)

Historia parku zaczyna się w połowie XVIII wieku, gdy przy miejscowym pałacu oraz folwarku założono ogród w stylu francusko-holenderskim. Część lasów otaczających posiadłość zamieniono zaś na park w stylu angielskim. - Dziś najwspanialszym obiektem, który się tu znajduje jest tzw. "Rondel", czyli dworek letni. Z nim związana jest historia hrabiny Cosel, metresy króla Augusta II Mocnego, dla której to władca wybudował ów gmach - opowiadał historyk Robert Słota.

Według legend miało tam miejsce wiele mrocznych wydarzeń, m.in. w czasie II wojny światowej. Ekspert opowiadał o trudnej historii zamku w Sławęcicach i o tym, dlaczego dziś ten piękny zabytkowy kompleks niszczeje. Tłumaczył także, jak okoliczni mieszkańcy starają się wspierać remont tego miejsca. W programie dowiedzieliśmy się również, co w Sławięcicach robił Robert Koch, lekarz, który odkrył prątki gruźlicy.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Materiał: Łukasz Pietrzyk

Data emisji: 30.04.2016

Godzina emisji: 13.00

kd/tj

Czytaj także

Czwórka na wybiegu: Śródka, Sieradzky, Olejniczak

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2015 17:30
Tym razem Czwórka gościła w Krakowie, na targach mody niezależnej Crack Fashion Festival. Było bardzo stylowo!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pomorze Środkowe - skarby, gęsi i warzenie piwa

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2015 17:50
Najbardziej słoneczny odcinek polskiego wybrzeża świetnie nadaje się na cel jesiennych wypraw. - W Główczycach można poszukać skarbów, bardziej realnych niż "złoty pociąg" - przekonuje Paweł Żmuda, współtwórca trasy geocachingowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubelszczyzna. Na tropie czarciej łapy

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2016 16:20
Skansen z pamiątkami ziemi chełmskiej, Aleja Kultur i Kozi Gród - wracamy na Lubelszczyznę, by odkryć kolejne turystyczne atrakcje tego regionu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła Kozłówka - pałac, socrealizm i zabawki

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2016 10:00
W sobotnie popołudnie w audycji "Hotspot" odwiedziliśmy jeden z Pomników Historii - ogromny malowniczy obiekt, w którym najdłużej mieszkał Konstanty Zamoyski.
rozwiń zwiń