Wielkopolska tropem Mickiewicza i Tercetu Egzotycznego

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 15:01
Przez Wielkopolskę wędrowaliśmy z dala od najbardziej uczęszczanych turystycznych szlaków i odwiedziliśmy m.in. mickiewiczowskie Soplicowo, a także… Muzeum Tercetu Egzotycznego.
Audio
  • Odwiedzamy Wielkopolskę. Do których miejsc warto się tam wybrać? (Hotspot/Czwórka)
Tercet Egzotyczny podczas koncertu
Tercet Egzotyczny podczas koncertuFoto: PAP/Ireneusz Sobieszczuk

jezioro 1200.jpg
Ełk. Jezioro jako centrum i kluski jak szczury

Lubiń, niewielka miejscowość położona w połowie drogi miedzy Poznaniem a Wrocławiem, jest siedzibą jednego z najstarszych w Polsce klasztorów benedyktynów. W jednym z nich Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko od dwóch lat prowadzi Muzeum Tercetu Egzotycznego, czyli zespołu, który powstał w 1963 roku. Odwiedziliśmy to miejsce i sprawdzliśmy, jak wygląda suknia, którą ok. 50 lat temu muzycy grupy nabyli w USA za 300 dolarów, a także, czym jest… platynowa kaseta.

Wyruszyliśmy także śladami Pana Tadeusza, odwiedziliśmy Soplicowo i poznaliśmy m.in. potrawy, których przepisy są inspirowane tym, co jedli bohaterowie utworu Adama Mickiewicza. Naszymi przewodnikami po Wielkopolskce byli Aneta i Tomasz Jaworscy. - Znajdowanie miejsc wyjątkowych daje dużą satysfakcję. Okazuje się, ze nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by znaleźć miejsca rzeczywiście piękne. One są taknaprawdę blisko naszych domów - mówili goście Czwórki. Opowiadali, dokąd warto wybrać się na biegówki, co urzeka na Podkarpaciu, a także dlaczego warto podążyć szlakiem romańskim przez Góry Świętokrzyskie.


***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Goście: Aneta i Tomasz Jaworscy (twórcy bloga podróżniczego "W notesie pieczątka")

Przygotował: Tomasz Sosnowski

Data emisji: 17.12.2016

Godzina emisji: 16.10

kd/kul

Czytaj także

Ustka, Słupsk - szlakami kpt. Haase i Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 10:35
Kapitan Peter Haase żył w Ustce na przełomie XVIII i XIX w. Dziś, dzięki specjalnie przygotowanemu audiobookowi wraz ze słynnym mieszkańcem można poznawać historię tego nadmorskiego kurortu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawskie mozaiki. Nietypowe spojrzenie na miasto

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2016 17:33
Zwiedzanie to specjalność Iwony Makowskiej, która wymyśliła własny sposób na odkrywanie niezwykłych zakamarków Warszawy. Wyszukuje… mozaiki i fotografuje je.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak kwitnie… podziemne życie Rzeszowa

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2016 16:39
Najważniejsze miasto na Podkarpaciu przyciąga turystów jak magnez. To tu odwiedzić można tatarskie lochy, czy spotkać... alpaki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróżuj nie tylko w wakacje. "Jesienią też jest pięknie!"

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2016 12:38
- Choć czasy się zmieniają na szlakach spotkać można zarówno tych najstarszych, jak i tych najmłodszych turystów, którzy radzą sobie również bardzo dzielnie - mówił prezes PTTK Mazowsze Mieczysław Żochowski.
rozwiń zwiń