Kołobrzeg. "Miasto otwarte przez cały rok"

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2017 15:20
Kiedyś miasto-twierdza, dziś kurort oblegany przez turystów przez cały rok. - Latem w Kołobrzegu można się opalać, jesienią i wiosną zadbać o zdrowie. Im bardziej wieje, więcej spacerujemy po plaży, żeby nawdychać się jodu, chromu i bromu - tłumaczy Robert Śmigielski, prezes oddziału PTTK w Kołobrzegu.   
Audio
  • Co warto zobaczyć w Kołobrzegu? Przewodnik na cały rok (Hotspot/Czwórka)

Jedną z atrakcji Kołobrzegu jest latarnia morska . - Nocą kierują się na nią statki, w dzień turyści. Nasz port może nie jest duży, ale za to malowniczy i pełni różne funkcje. Jest portem pasażerskim, rybackim i towarowym - opowiada szef kołobrzeskiego PTTK.


Czytaj także
grzyby grzybobranie 1200.jpg
Grzyby i "Pan Tadeusz", czyli jak podróżować po Polsce?

Turyści doceniają nie tylko zabytki ale też to, że Kołobrzeżanie potrafili stworzyć swoje miasto na nowo. - Kołobrzeg podczas II wojny został zniszczony w 90 procentach. Cudem przetrwały tylko neogotycki ratusz i jedna mieszczańska kamienica - wymienia rozmówca Arka Wilmana i opowiada, jak wyglądała odbudowa miasta. 

Co słychać podziemiach kołobrzeskiego ratusza? Jak bryza morska w Kołobrzegu wpłynęła na architekturę miasta? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania. W audycji odwiedziliśmy także Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego w Pruszkowie >>>

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Maciej Oswald

Materiał przygotował: Arek Wilman (Radio Koszalin)

Data emisji: 25.11.2017

Godzina emisji: 16.14

kul/ac

Czytaj także

Grzyby i "Pan Tadeusz", czyli jak podróżować po Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 10:30
Polska błyszczy lasami, równinami i jeziorami. Dlatego nawet zwykłe wyjście na grzyby może stać się początkiem niezapomnianej podróży po naszym kraju. O tym, co jest u nas najlepsze - opowiada podróżniczka i blogerka, Kaja Kraska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meksyk. "Do ostrości trzeba się przyzwyczaić"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 17:20
- Moim ulubionym specjałem kuchni meksykańskiej jest sos mole, czyli różnego rodzaju paryczki chili zmieszane z kakao i z czekoladą - opowiada podróżnik Szymon Góralczyk.
rozwiń zwiń