Skituring - sport fotogeniczny, ale też niebezpieczny

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2022 14:00
- W mediach społecznościowych jest mnóstwo zdjęć ze skiturowych tras i one robią wrażenie. Ale nie dajmy się zwieść pięknemu obrazkowi, bo skituring to sport, który wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy o tym, jak zachowywać się w górach - podkreśla Anna Figura, narciarka i instruktorka skituringu. 
Skituring to stosunkowo młody, ale cieszący się coraz większą popularnością model turystyki górskiej
Skituring to stosunkowo młody, ale cieszący się coraz większą popularnością model turystyki górskiejFoto: shutterstock.com

Skituring to jedna z najmodniejszych ostatnio form górskiej turystyki zimowej. Na przełomie zimy i wiosny w 2021 roku na Kasprowym Wierchu było więcej skiturowców niż średnia liczba narciarzy, który jeżdżą w otwartym sezonie. Producenci nie nadążali z produkcją, wypożyczalnie świeciły pustkami, bo ludzie po prostu chcieli jeździć na nartachZ myślą o fanach tego sportu Anna Figura - mistrzyni w narciarstwie wysokogórskim oraz instruktorka - napisała książkę "Skitury. Kompletny narciarski podręcznik". - Od 12 lat prowadzę szkolenia skiturowe, od 20 lat sama ten sport uprawiam, postanowiłam w jednym miejscu zebrać najważniejsze informacje i odpowiedzi na najczęściej zadawane mi pytania - opowiada gość Czwórki. - Napisałam książkę, która jest kompendium wiedzy o tej dyscyplinie, ale nie nauczy, jak jeździć. Dlatego zachęcam, żeby korzystać też z profesjonalnych kursów skiturowych i lawinowych. 

Jak podkreśla rozmówczyni Jeremiego Angowskiego, żeby uprawiać skituring, trzeba umieć jeździć na nartach. - W ubiegłym roku miałam na kursie uczestników, którzy deklarowali, że jeżdżą na nartach, a w praktyce okazało się, że sprzęt mieli na nogach raz w życiu i to w dzieciństwie. Przeraża mnie taki lekceważący stosunek do tego sportu - przyznaje instruktorka.

Sprawdź też:

W książce znalazły się także informacje dotyczące techniki jazdy w terenie. - Zasady obowiązujące w narciarstwie zjazdowym, w skituringu są absolutnie święte. Odpowiednie ustawienie ciała, umiejętność dociążania nart - to jest to, czego trzeba się trzymać - przekonuje Anna Figura. - Ale razem z ekspertami opisaliśmy też techniki wykonywania skrętów, z których nie korzysta się na stoku, a są one przydatne w jeździe w głębokim śniegu na trudnym terenie.

Posłuchaj
15:16 CZWÓRKA CWK - skitury 06.11.2022.mp3 Skitury - wszystko, co musisz wiedzieć, przed rozpoczęciem sezonu (Co was kręci/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Anna Figura (autorka książki "Skitury. Kompletny narciarski podręcznik", mistrzyni świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim, przewodniczka tatrzańska i instruktorka narciarstwa skiturowego)

Data emisji: 6.11.2022

Godzina emisji: 11.10

kul

Czytaj także

Czy w Polsce mamy dobre zaplecze dla skejtów?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2021 14:20
Skateboarding to jeden z ulubionych sportów młodych ludzi, a skateparki to miejsca, w których bez przeszkód mogą realizować swoją pasję. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjazd na snowboard lub narty? Już teraz czas na trening

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:20
Niedługo zacznie się sezon na "białe szaleństwo", jednak już teraz trzeba budować formę przed wyjazdem na narty lub snowboard. Podpowiadamy, jak przygotować się do zbliżającego się sezonu zimowego.
rozwiń zwiń