Przygotowanie treningowe do zawodu. Jak trenuje astronauta, kierowca rajdowy i policjant?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2024 18:00
W audycji "Co Was kręci" sprawdzamy, jak istotne jest sportowe przygotowanie w pracy astronauty kierowcy rajdowego i policjanta. Swoimi doświadczeniami podzielili się Sławosz Uznański, naukowiec, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy, i młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.
Sławosz Uznański, który najprawdopodobniej będzie drugim Polakiem w kosmosie, opowiadał, jak wygląda sportowe przygotowanie do jego misji.
Sławosz Uznański, który najprawdopodobniej będzie drugim Polakiem w kosmosie, opowiadał, jak wygląda sportowe przygotowanie do jego misji. Foto: ESA - P. Sebirot
  • W Czwórce mówimy o przygotowaniu treningowym, które jest potrzebne w zawodach astronauty, kierowcy rajdowego i policjanta. 
  • W rozmowie z Piotrem Galusem mówią o tym Sławosz Uznański, naukowiec, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Mikołaj Marczyk, kierowca rajdowy, i młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.

O roli aktywności fizycznej w naszym życiu nie trzeba nikogo chyba przekonywać. Jest także ważna w wielu zawodach. W Czwórce, o tym jak wygląda treningowe przygotowanie do zawodu, opowiada Sławosz Uznański, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej i najprawdopodobniej drugi Polak, który poleci w kosmos. Naukowiec w eliminacjach do misji pokonał 22 tysiące kandydatów z wielu krajów świata. 

Przygotowanie treningowe astronauty - jak wygląda?

- Nie ma bezpośrednio wytycznych ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mamy dosyć dużą dowolność. Astronauci muszą być bardzo sprawnymi ludźmi i mamy kilka godzin zajęć w tygodniu. Dla mnie zawsze ta sportowa część była bardzo naturalna. Całe moje życie trenowałem m.in. żeglarstwo, bieganie, bardzo dużo chodzę po górach - opowiada gość Czwórki. - Teraz oczywiście mam trening na siłowni, bieganie, rower. Dla mnie to jest sama przyjemność.

Oprócz standardowych treningów dochodzą też te bardziej specjalistyczne, które mają przygotowywać do stanu nieważkości. - Miałem okazję nurkować z kolegami z mojego korpusu astronautów. Podczas takich treningów astronauci przygotowują się na przykład do spacerów kosmicznych. Trening odbywa się w basenie, w skafandrze, który jest dość podobny do takiego na stacji kosmicznej. Używa się go podczas wyjść poza śluzę powietrzną, gdy wykonuje się pewnego rodzaju naprawy czy eksperymenty - tłumaczy Uznański. - Basen symuluje troszeczkę stan nieważkości. W przestrzeni kosmicznej, w odróżnieniu od basenu, nie możemy się odepchnąć od wody. Tam mamy próżnię, więc ważne jest, żeby wszystkie ruchy były mocno zoptymalizowane.

 


Ważna dobra kondycja psychiczna

Inną formą treningu jest lot samolotem, w którego wnętrzu w wyniku ewolucji symulowany jest stan nieważkości. Jednak, jak podkreśla gość Czwórki, na równi z kondycją fizyczną ważna jest kondycja psychiczna. W przypadku długotrwałego pobytu w przestrzeni kosmicznej i związanych z tym wyzwań mentalne przygotowanie jest kluczowe.

- Każdy astronauta pracuje z psychologiem przed misją, w trakcie misji i po misji. Po to, żeby poradzić sobie z trudnymi warunkami pracy, z pewnym osamotnieniem, byciem z dala od rodziny. To jest bardzo ważny aspekt - zaznacza rozmówca Piotra Galusa. - Astronauci mają bezpośrednią opiekę psychologa. Są też regularne spotkania po to, żeby przeanalizować to, co się dzieje. Zdrowie psychiczne jest niesamowicie ważne dla naszych relacji z innymi ludźmi w grupie, szczególnie gdy znajdujemy się na małej, zamkniętej przestrzeni.

 

Posłuchaj
15:58 CZWORKA/Co Was Kręci - Sławosz Uznański sportowe przygotowanie do zawodu 21.04.2024.mp3 Sławosz Uznański, naukowiec i astronauta o sportowym przygotowaniu do zawodu (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Przygotowanie treningowe kierowcy rajdowego - jak wygląda?

O swoim przygotowaniu sportowe do zawodu opowiada także Mikołaj Marczyk, wielokrotny rajdowy mistrz i wicemistrz Polski oraz wicemistrza Europy. 

- Gdy wchodziłem do rajdów samochodowych, to brakowało mi formy i wcale nie byłem sportowo przygotowany. Jako nastolatek nie uprawiałem żadnego sportu - przyznaje Mikołaj. - Jednak stwierdziłem, że potrzebuję wydolności i rozpocznę treningi biegowe. Bieganie przez lata weszło już do arsenału moich uzupełnień treningowych i jestem od nich nieco uzależniony. Jednak nie trenujemy z moim pilotem Szymonem tylko wydolności. W takim biegu jest wiele elementów takich jak trening refleksu, koncentracji i to, że musimy być cały czas czujni.

Poczuć się jak na odcinku specjalnym 

Mikołaj Marczyk także trenuje pod okiem trenerki, w swoim wachlarzu ćwiczeń ma te na wzmocnienie kręgosłupa, mięśni brzucha oraz mięśni głębokich ciała, które są niezwykle ważne w rajdach. W Czwórce opowiada o ćwiczeniu, które symuluje w pewnym stopniu to, co dzieje się w głowie kierowcy rajdowego na odcinku specjalnym.- Klęczy się na piłce gimnastycznej, co automatycznie trenuje mięśnie głębokie i czucie ciała. Do tego dokładamy piłeczki do żonglowania, w zależności od mojej formy trzy albo cztery, i utrzymując równowagę, zaczynam żonglować. W tym czasie Kasia, moja trenerka, zadaje mi jakieś proste zagadki matematyczne. Czyli utrzymując równowagę, koncentrując się na żeglowaniu, odpowiadam jej na pytania - opowiada gość Czwórki.

- To mniej więcej dzieje się w mojej głowie podczas rajdu, gdzie Szymon czyta mi kolejne komendy, a ja muszę to automatycznie, w ułamkach sekund przyjmować. Jednocześnie muszę zastosować się do tego, odczytywać sytuację na drodze i cały czas improwizować do tego, co może się wydarzyć - wyjaśnia Mikołaj Marczyk. - Więc można powiedzieć, że szukamy różnego rodzaju ćwiczeń i treningów, które są niestandardowe dla mojej głowy, cały czas zaskakują i nie są schematyczne.


Posłuchaj
25:46 CZWORKA/Co Wasz Kręci - Mikołaj Marczyk sportowe przygotowanie do zawodu 21.04.2024.mp3 Mikołaj Marczyk o swoim sportowym przygotowaniu do zawodu (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Policjanci - tu kondycja fizyczna ma szczególne znaczenie

O sportowym przygotowaniu policjantów do zawodu opowiada młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji. Gość Czwórki sama na koncie ma wiele sukcesów sportowych, m.in. w Mistrzostwach Świata Służb Mundurowych, które odbyły się w Los Angeles, i w Chengdu w Chinach, gdzie zdobyła dwa złote medale w półmaratonie, srebro w biegach przełajowych i srebro w biathlonie policyjnym.

- Sport to moja pasja. Uważam, że spełniłam marzenie, bo połączyłam swoją pasję z codzienną pracą w policji - opowiada rozmówczyni Piotra Galusa. - Kondycja fizyczna w tym zawodzie jest niezmiernie ważna i ja nie osiadam na laurach. Cały czas jestem w treningu. Uważam, że przykład idzie z góry. Dlatego kandydaci, którzy chcą wstąpić w nasze szeregi, również muszą się odpowiednio przygotować do postępowania kwalifikacyjnego do policji.


Dobre przygotowanie kondycyjne to podstawa

Jak tłumaczy Monika Nawrat-Krupa, policjant bez względu na rodzaj swojej służby, staż, płeć i wiek powinien stale dbać o swoją tężyznę fizyczną.

- Tak naprawdę nigdy nie wiadomo, gdzie trafimy, do jakiej komórki, wydziału czy jednostki. Nie wiadomo też nigdy, co nas spotka nie tylko na służbie, ale i poza nią - tłumaczy. - Jesteśmy ciągle policjantami. Policjant, który pracuje np. w komórce patrolowej, interwencyjnej, wywiadowczej czy wydziale kryminalnym ma większe prawdopodobieństwo konfrontacji z drugą osobą, gdzie siła fizyczna będzie potrzebna. Dlatego są różne szkolenia z zakresu taktyk, technik interwencji, żeby przeszkolić odpowiednio taką osobę do pracy w służbie.


 

Posłuchaj
27:09 CZWORKA/Co Was Kręci _Policjantka Monika Nawrat-Krupa 21.04.2024.mp3 O sportowym przygotowaniu policjantów do zawodu opowiada Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji (Co Was Kręci/Czwórka)

 

Żeby dostać się w szeregi policji, trzeba zdać odpowiednie testy, między innymi sprawnościowy. - Składa się on z toru przeszkód. Jak ktoś lubi parkour, to na pewno się na nim odnajdzie. Do pokonania takiego toru na pewno będzie potrzebne odpowiednie przygotowanie całego ciała - tłumaczy Monika Nawrat-Krupa. - Czyli trzeba tutaj zadbać o górne partie mięśniowe, obręcz barkową, mięśnie grzbietu, i oczywiście o kondycję. Bo na końcu toru czeka niespodzianka, która pokazuje, czy dany kandydat do policji jest dobrze przygotowany fizycznie.

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Sławosz Uznański (inżynier, naukowiec, astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej), Miko Marczuk (kierowca rajdowy), młodszy aspirant Monika Nawrat-Krupa z Wydziału Doskonalenia Zawodowego Komendy Stołecznej Policji.

Data emisji: 21.04.2024

Godzina emisji: 09.15

aw

Czytaj także

Jak biegać szybciej i efektywniej? "Mniej znaczy więcej"

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2024 15:16
Już prawie wiosna, a to oznacza, że zaczyna się sezon biegowy. Wielu z nas decyduje się na weryfikowanie swoich umiejętności i startuje w różnego rodzaju zawodach. W Czwórce sprawdzamy, co robić, żeby biegać szybciej i efektywniej na długich dystansach. - Do startów przede wszystkim należy przygotowywać się systematycznie - mówi w Czwórce Arek Gardzielewski, olimpijczyk i mistrz Polski w maratonie. - Krok po kroku trzeba budować formę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolek czas. Warto jeździć bezpiecznie i dbać o ciało!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2024 12:34
Wiosenne słońce zachęca do wypraw w plener. Miłośnicy rolek w Warszawie chętnie spotykają się na błoniach Stadionu Narodowego, by jeździć bezpiecznie i poznawać nowe tricki. Odwiedziła ich też Czwórka! 
rozwiń zwiń