Rdzawy Jaco - na deskorolce, przez Polskę, przeciwko depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2024 14:40
Jacek Harasimiuk znany, dziś w Lublinie, a za chwilę w całej Polsce, jako Rdzawy Jaco planuje przejechać na deskorolce z Zakopanego na Hel. Swoją wyprawę planuje rozpocząć w Dniu Dziecka, 1 czerwca, a zakończyć w Dniu Deskorolki - 21 czerwca. Wszystko po to, by nagłośnić problem depresji.
Jacek Harasimuk na deskorolce jedzie z Zakopanego na Hel
Jacek Harasimuk na deskorolce jedzie z Zakopanego na HelFoto: Magdalena Żelazowska/Czwórka
  • 1 czerwca, w Dzień Dziecka Jacek Harasimiuk wyruszy z Zakopanego na deskorolce. 21 czerwca, w Dniu Deskorolki, chce zameldować się na Helu. 
  • Rdzawy Jaco swoim deskorolkowym przejazdem przez Polskę chce zwrócić uwagę na problem depresji młodych osób. 
  • Przygotowanie do wyprawy wciąż trwa. Jacek przyznaje, że nie wykluczone, że na trasie będzie musiał zwalniać. 

Jacek Harasimiuk, lubelski skater, animator kultury, pierwszy raz stanął na deskorolce w 1987 rok, w 1997 roku zaczął jeździć. W 2007 roku, jak sam przyznaje jego głowa zaczęła pracować na wysokim poziomie. - Wtedy deskorolka przekształciła się w temat wielkiej kultury i pasji, już nigdy nie będzie dla mnie tylko sportem - przyznaje i zdradza, że planując podróż z Zakopanego na Hel deskorolka staje się też narzędziem, by zwrócić uwagę na problem depresji młodych osób. 

Czwórkowy gość pamięta okres, gdy jazdę na deskorolce musiał odłożyć - był czas pandemii, potem pracy w firmie. Zdradza, że wtedy bardzo mu czegoś brakowało, narzekał na brak energii i sił, motywacji do życia. 

Deskorolką w depresję

- Jadąc te 800 km z Zakopanego na Hel chcę zwrócić uwagę na problemy młodych ludzi borykających się z depresją. Moja trasa to też taki zjazd z góry (Zakopane) do "piekiełka" (na Hel) - to symbolicznie oddaje tę chorobę - zdradza gość Czwórki. - Trasę zaplanowałem na 20 dni. Wyruszam 1 czerwca w Dzień Dziecka, by 21 czerwca, w Dniu Deskorolki, być na Helu. Myślę, że będę musiał zwalniać. 

Dużym bodźcem dla projektu Rdzawego Jaco były wydarzenia z bliskiego otoczenia, które dotknęły go osobiście - strata osób, które były obok niego. Sam też choruje na depresję, zdaje sobie sprawę, czym jest ta choroba. 

- Jesteśmy wciąż za mało wrażliwi na problem depresji. Moją podróżą chcę pokazać, że ona jest, ale też że są środki, którymi takim chorym możemy pomóc, są osoby, które mogą nam wskazać drogę, jak to zrobić - mówi rozmówca Jeremiego Angowskiego. 


Posłuchaj
21:12 czwórka co was kręci 05.05.2024 jacek harasimiuk 10.13.mp3 Jacek Harasimiuk opowiada o planowanej wyprawie z Zakopanego na Hel - na deskorolce (Co Was kręci/Czwórka)

 

Pokonanie 40-50 km dziennie na deskorolce nie jest dziś dla Jacka Harasimiuka problemem. Bliskie mu osoby związane ze światem sportu, dietetyki, survivalu przekonały go do rozpoczęcia treningów, do zainwestowania w ciało. - Dziś ćwiczę crossfit, korzystam ze spa i sauny. Ćwiczę też odpychanie się na desce drugą nogą. Na tak długiej trasie musi to zostać zrównoważone. To jest trudne, bo jeżdżąc już bardzo długo może jeden dzień spędziłem jeżdżąc na lewą nogę - przyznaje. 

Czytaj także:

Noclegi i wyzwania

20 dni podróży to też wyzwania związane z noclegami, bagażem i jedzeniem. - Chcę oczyścić głowę, przemyśleć wszystkie sprawy. Zaplanowałem, że tylko 2 dni w tygodniu będę spał w hotelu czy hostelu. Resztę nocy spędzę w namiocie - zdradza podróżnik. - Biorę jeden plecak, jedne buty, jedną deskę. 

Rdzawy Jaco już dostaje mnóstwo propozycji od osób, które pragną do niego dołączyć na fragmencie trasy. Najbardziej jednak obawia się pogody, a w niej skrajności - upałów i ulewy. 


***

Jeśli szukasz pomocy psychologicznej, możesz skorzystać z poniższych numerów telefonów:

116 123
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny 7 dni w tygodniu w godz. 14.00 - 22.00.

116 111
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu. 

800 108 108
Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00 - 20.00.

800 12 12 12
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę 7 dni w tygodniu.

22 635 09 54
Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00 - 20.00.

***

Tytuł audycji: Co was kręci

Prowadzi: Jeremi Angowski

Gość: Jacek Harasimiuk (Rdzawy Jaco, lubelski skater, animator kultury i aktywista zaangażowany w lubelskie środowisko skateboardingu)

Data emisji: 05.05.2024

Godzina emisji: 10.13

pj/kk

Czytaj także

Wypoczynek 2024. Gdzie warto pojechać na wakacje?

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2024 14:30
W cyklu "Podróże małe i duże" sprawdzamy m.in., gdzie warto pojechać na wakacje. Tym razem powiemy o kierunkach, które mogą zyskać na popularności wśród podróżników ceniących sobie niezależność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rowerem przez Himalaje. Jak przygotować się do wyprawy?  

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2024 19:00
Najwyższe góry świata przyciągają nie tylko fanów wspinaczki i trekkingu. To tam kierują się także pasjonaci kolarstwa i pięknych, niezapomnianych widoków. Michał Tragarz podpowiada, co zrobić, żeby nasza podróż rowerem przez Himalaje była udana.
rozwiń zwiń