Ciśnienie i siła - to one gwarantują świetną zabawę windsurferom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 16:31
Windsurfing przywędrowała do nas ze słonecznej Kalifornii i ma coraz więcej fanów. Warto wiedzieć, jakie siły pchają tę deskę z żaglem. 
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)
Windsurfing - od lat jeden z najszybszych sportów wodnych (zdjęcie ilustracyjne)Foto: sandsun/Shutterstock.com
surfing 1200.jpg
Nauka w służbie sportu. Jak "działa" surfing?

W windsurfingu liczą się dwa żywioły: wiatr i woda. - Wiatr nas napędza, a woda utrzymuje - tłumaczy Ola, ze szkoły windsurfingu. - W przypadku wody działa na nas przede wszystkim siła wyporu, ale i siła oporu, ponieważ woda często nas hamuje, co wynika np. z fal na akwenie  tłumaczy. 


Posłuchaj
04:24 czwórka stacja nauka 20.08.2021 windsurfing.mp3 A jak "działa" windsurfing? Jakie siły wykorzystujemy? (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Woda ma też ciśnienie - i różnica ciśnienia wody, po dwóch stronach statecznika (płetwy wystającej z deski) wpływa na windsurfera. - W przypadku wiatru znaczenie ma również ciśnienie po dwóch stronach żagla. To ono nas napędza - wyjaśnia rozmówczyni Oliwii Krettek. - Ta siła, to siła ciągu - jest ona kluczowa w tym sporcie, ponieważ pcha deskę do przodu. Większa masa powietrza po jednej stronie ciągnie żagiel do tego miejsca, gdzie tej masy powietrza  jest mniej. 

Posłuchaj także:

Pływanie na desce windsurfingowej niewiele różni się od żeglarstwa. Osoby, które pływały na jachcie uczą się szybciej tego sportu. Siły oddziałujące na jednostkę pływającą są właściwie takie same, różnice wynikają z gabarytów i wyposażenia. Windsurfing nie ma steru. 

deskorolka buty adidasy 1200.jpg
Deskorolka, czyli surfing na płaskim

- Na windsurfingu mamy skręcanie do wiatru lub od wiatru - nie ma skręcania w prawo, w lewo - mówi Grzegorz. - Skręcanie pod wiatr to ostrzenie, skręcanie z wiatrem to odpadanie. Jeśli odpowiednio złapiemy ręce na bomie (takiej kierownicy w windsurfingu) i przełożymy żagiel w odpowiednie miejsce na desce, to deska - dziobem (czyli przodem) ustawi nam się do kierunku z którego wieje wiatr, albo się od niego odwróci. 

Jak pokazują windsurferzy pływać można w każdą pogodę, choć nie zawsze jest to bezpieczne. - Lekcje wprowadzające prowadzimy nawet przy bardzo słabych wiatrach, prawie niewyczuwalnych. Ważne żeby kursant stanął na desce, ustawił prawidłowo pędnik i przepłynął chociaż kilka metrów - mówi Michał. - Największy wiatr, przy którym pływamy z kursantami to 4-5 w skali Beauforta. Znane są jednak grupy profesjonalnych, ekstremalnych windsurferów, które podążają szlakiem sztormów, by popływać na desce - dodaje. 

Instruktorzy ze Szkoły Windsurfingu Energy Sport w Czaplinku przypominają też genezę tego sportu. Windsurfing wywodzi się w prostej linii z surfingu. Surferzy podpływając do fal mocno męczyli ręce, instalując żagiel na desce chcieli łatwiej podpływać pod fale. Dziś są to dwie różne dyscypliny sportowe. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAgata Nowotnik

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 12.34

pj

Czytaj także

Co ma wspólnego Einstein z żeglowaniem?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 15:53
Albert Einstein był pasjonatem żeglarstwa. Na jeden z rejsów po Jeziorze Genewskim zaprosił nawet Marię Skłodowską-Curie. Ale to nie główny powód, dla którego żeglarstwo jest, jak żaden inny sport, tak mocno związane z fizyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekarz w doniczce. Jak działa aloes?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 15:50
Był "niebiańską różdżką", "darem Wenus", "lekarzem w doniczce", a nawet "rośliną pierwszej pomocy". - Także i dziś aloes jest bardzo popularny, zwłaszcza w świecie naturalnej pielęgnacji - mówi Anna Plichta, propagatorka zdrowego odżywiania się i zdrowego stylu życia.
rozwiń zwiń