Skarby prosto z Wisły

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 08:00
Projekt naukowy "Wisła 1655-1906-2009 – Interdyscyplinarne badania dna rzeki" nadawałby się na jeden z wątków przygodowego filmu historycznego. Jego członkowie odkryli bowiem na dnie królowej polskich rzek prawdziwe skarby.
Audio
  • Rozmowa z Marcinem Jankowskim i drem Humertem Kowalskim
Małopolski Przełom Wisły w Kazimierzu Dolnym
Małopolski Przełom Wisły w Kazimierzu DolnymFoto: Wikimedia Commons/kkic

Dzięki podwodnym badaniom zlokalizowano na dnie rzeki siedemnastowieczne zabytki i wydobyto je na powierzchnię. Okazuje się bowiem, że nawet nieuregulowany na stołecznym odcinku, potężny nurt Wisły nie przesunął niemałych artefaktów, leżących na jej dnie. Jest to zbiór kilkudziesięciu marmurowych elementów dekoracji rzeźbiarskiej i architektoniczne, który pozstał na naszych terenach po Szwedach. 

Jeden z odkrytych zabytków został wstępnie zidentyfikowany jako herb rodowy Wazów i jest datowany na ok. 1610 r. Prawdopodobnie był elementem wystroju Zamku Królewskiego lub Villa Regia.

Wisła, choć jest wdzięczną rzeką dla podwodnych archeologów, była mało łaskawa. Przeszkadza między innymi brak widoczności, prędkość rzeki i wszystko to, co jej wody ze sobą niosą. - Problemem jest także brak rzetelnej informacji historycznej - opowiada Marcin Jankowski, dzienikarz, fotograf, który brał udział w poszukiwaniach. - Wiedzieliśmy, czego chcemy szukać, ale zdobycie konkretnych danych wymagało bardzo długich poszukiwań w różnych archiwach.

Więcej o wyprawie w poszukiwaniu podwodnych skarbów w Wiśle i odkryciach, które poczyniono, a także o tym, co trzeba umieć, by prowadzić takie badania, i gdzie będzie można oglądać podwodne pamiątki dowiesz się, słuchając całej rozmowy z Marcinem Jankowskim i drem Hubertem Kowalskim z Instytu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Warszawa Wisła
Czytaj także

Na dnie Wisły odkryto 5 ton bezcennych skarbów

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2011 17:16
Są to głównie marmurowe elementy architektoniczne z Zamku Królewskiego i Pałacu Kazimierzowskiego, zrabowane przez Szwedów w czasie potopu szwedzkiego w 1655 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod żaglami w Mongolii: podróż przez pustynię Gobi

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2012 07:00
Jak podróżować naprawdę nietypowo? W rozmowie Hanny Dołęgowskiej z Anną Grebieniow niesamowita opowieść o wyprawie żaglowozami przez pustynię Gobi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobieta w sporcie motorowym

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2012 08:00
Mimo wielu sukcesów na samochodowych torach wyścigowych Klaudia Podkalicka przyznaje, że na motorze nie potrafi dobrze jeździć, a jako dziecko chciała być... baletnicą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mapa znikającej Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2012 09:00
W audycji "Na cztery ręce" przenieśliśmy się do Warszawy sprzed 1989 roku, ale też przedstawiliśmy Wam nową współprowadzącą audycję.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szemrane miejsca w Polsce i na świecie

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2012 09:00
Które miejsca na mapie Polski i świata słyną z ciemnych zaułków, niebezpiecznych zakamarków oraz patologicznych mieszkańców?
rozwiń zwiń