Podziemna podróż w czasie

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2012 10:00
W ramach Unii Niezwykłych Projektów wybraliśmy się do Lublina, gdzie już wkrótce otwarte dla turystów zostaną piwnice znajdujące się pod Rynkiem. Atrakcji będzie co niemiara - o czym można było się przekonać z audycji "Co Was kręci".
Audio

W renesansowych piwnicach ma się pojawić sprzęt, dzięki któremu cała ekspozycja ma oddziaływać na dotyk, słuch i wzrok. Wszechobecne mają być ledowe ekrany, pojawią się dźwięki z przeszłości, odgłosy dawnego Lublina z gwarem słynnych targów na Rynku, czy uderzeń końskich kopyt o bruk. Zwiedzający zobaczą też pociąg wjeżdżający na peron dworca kolejowego - żywcem z końca XIX w. Koszt wszystkich prac związanych z remontem pomieszczeń i zainstalowaniem urządzeń ma wynieść łącznie 3,2 mln zł, z czego 2,2 mln pochodzi z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Multimedialna prezentacja historii Lublina znajdzie się w 10 pomieszczeniach na dwóch kondygnacjach. "Wolne" od multimediów będzie tylko pomieszczenie, które w XVI wieku nieznany artysta ozdobił frywolnymi malowidłami "tylko dla dorosłych". Od nich pochodzi nazwa Piwnicy, bo jedno z malowideł przedstawia boginię Fortunę.

Prezentacja w Piwnicach ma przybliżyć dzieje miasta, bez zanudzania datami. Poszczególne sale będą poświęcone tematom: np. sala "Centrum i peryferia" zaprezentuje Lublin z XVI wieku, u szczytu świetności, gdy był jednym z najważniejszych miast Polski. Wchodząc do kolejnej, przeniesiemy się do domu bogatego lubelskiego mieszczanina z przełomu XVI/XVII w. Zasiądziemy na bogato zdobionym krześle, by na ekranie zobaczyć krótki film o życiu lublinian sprzed ponad 400 lat, słuchając przy tym dźwięków renesansowej lutni.

Więcej o tym niezwykłym projekcie w nagraniu audycji, którą przygotowali Hania Dołęgowska i Tomek Burnos.

Czytaj także

Jak stworzyć ogród zoologiczny? Trzeba mieć wizję

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2012 07:00
Niedawno urodziła się w Polsce uistiti białoucha. Jej naturalnym środowiskiem życia są lasy deszczowe Brazylii. Spotkacie ją jednak w zoo w... Zamościu. Fascynującym miejscem jest też prawdziwie "amazońska" motylarnia i afrykańskie wybiegi dla lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dinozaury sprzed 160 milionów lat opanowały muzeum w Radomiu

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2012 10:00
W ramach Unii Niezwykłych Projektów sprawdziliśmy przyrodnicze atrakcje radomskiego Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego mało wiemy o zagranicznych muzeach?

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 08:00
Jak podaje francuska "La Tribune", stale rośnie liczba miłośników muzeów. W 2002 roku muzea odwiedziło 15 milionów turystów, a w 2007 aż o 10 milionów więcej. Największą popularnością cieszą się te europejskie: Luwr, Muzeum Brytyjskie, Centrum Pompidou, czy Prado w Madrycie.
rozwiń zwiń