Jan Karski - człowiek, który musiał zostać bohaterem

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 16:00
Losy Jana Karskiego są niezwykłe, a jego biografii wystarczyłoby na napisanie wielu książek. - Nadzwyczajne okoliczności tworzą nadzwyczajnych ludzi - mówi Wojciech Białożyt z Fundacji im. Jana Karskiego.
Audio
  • Życie Jana Karskiego przed II wojną światową, a także tajemnice tworzenia książki "Tajne państwo" (Czwórka/Co was kręci)
Jan Karski
Jan KarskiFoto: Wikipedia, lic. CC/E. Thomas Wood

- Gdybyśmy stanęli w obliczu takich okoliczności, jakie przypadły w udziale Karskiemu, prawdopodobnie część z nas również ujawniłaby nadzwyczajne cechy. Karski jednak, poza sytuacją, w której się znalazł, z pewnością miał cechy charakteru, które predestynowały go do bycia bohaterem – opowiada o bohaterze II wojny światowej Wojciech Białożyt.

Posłuchaj także: Jan Karski w Radiach Wolności <<<

I dodaje, że Karski dysponował całą gamą cech, które pozwoliły mu zapisać się w polskiej historii. Miał przede wszystkim doskonałą pamięć i stalowe nerwy. - Był świetnym, wytrenowanym dyplomatą, znał przynajmniej dwa języki - wymienia ekspert. - Przeżył wojnę i jak sam później mawiał, historię piszą ci, którzy przeżyli, a nie ci, którzy umarli, zakatowani w obozach.

Dowiedz się więcej o Janie Karskim <<<

Fragm.
Fragm. okładki książki Stanisława Jankowskiego
"Karski. Raporty tajnego emisariusza",
Dom Wydawniczy Rebis/mat. prasowe

2014 uznany został Rokiem Jana Karskiego. Mija także 70. rocznica światowej premiery jego książki pt. "Tajne państwo". Jan Karski, najsłynniejszy kurier polskiego państwa podziemnego pierwszy przekazał relację świadka z eksterminacji Żydów rządom zachodnich sojuszników Polski, dwukrotnie był w getcie.

Przed wojną Karski był dyplomatą. By dowiedzieć się więcej o życiu Jana Karskiego w tym okresie, a także po więcej informacji o książce "Tajne państwo", zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z Wojciechem Białożytem z audycji "Co was kręci" .

Zobacz także serwis specjalny: II wojna światowa <<<

(kd/ag)

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska: kochamy tylko przegranych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2013 19:00
- Chcę pokazywać, że można pasjonować się historią, niekoniecznie bijąc się w pierś i wymachując szabelką - mówi Elżbieta Cherezińska, autorka książki "Legion".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Remigiusz Grzela i historia Joanny Penson

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2013 16:44
Gościem sobotniej "Kontrkultury" będzie Remigiusz Grzela, autor książki "Było, więc minęło", wywiadu rzeki z Joanną Penson. To opowieść o życiu niezwykłej kobiety i wybitnej lekarki, wnuczki zamożnego warszawskiego bankiera, córki jednego z najwybitniejszych ludzi książki, żony lekarza z warszawskiego getta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok Oskara Kolberga. "Młodzi mogą czerpać z jego dorobku"

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2014 13:00
2014 to Rok Oskara Kolberga, wybitnego folklorysty. W lutym mija bowiem 200. rocznica jego urodzin. Kolberg był pionierem polskiej etnologii i autorem jednego z największych w skali światowej dzieła, opisującego kulturę jednego narodu.
rozwiń zwiń