"Góry są nieobliczalne". Co powinieneś wiedzieć, zanim wyruszysz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2017 15:49
- Trudne warunki w górach się zdarzają i będą się zdarzać. Dlatego ważna jest edukacja, wiedza, jak sobie wówczas poradzić i pomóc innym - mówili przewodnicy górscy Michał Pluta, Marek Paleski, współorganizatorzy Kursu Przewodników Górskich na Uniwersytecie Warszawskim. 
Audio
  • Co warto wiedzieć wybierając się w góry? Rozmowa z Michałem Plutą i, Markiem Paleskim (Co Was kręci/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/ michelangeloop

góry turysta mapa 1200.jpg
Polak w górach. "Drogi sprzęt i totalna niewiedza"

- Nieprzyjemne przygody zwykle wynikają z niewiedzy osób wybierających się w góry. Często turyści lekceważą przepisy, nie mają także świadomości własnej kondycji. Wydaje im się, że w polskich Tatrach, gdzie wszystkie szlaki są oznakowane, chodzenie po górach nie jest trudne. Nic bardziej mylnego. Dlatego istotne jest, by uświadamiać ludzi, edukować ich - tłumaczył Michał Pluta. A jak przekonywał Marek Paleski, wiedzę należy zdobywać stopniowo, wraz z doświadczeniem. - Jedna rzecz to umieć zadbać o własne bezpieczeństwo, a kolejna to poradzić sobie z prowadzeniem i z zadbaniem o potrzeby grupy, w której mogą znaleźć się osoby będące w górach po raz pierwszy - tłumaczył ekspert.

Dlatego na Uniwersytecie Warszawskim organizowany jest Kurs Przewodników Górskich, dzięki któremu wszyscy chętni mogą zdobyć wiedzę m.in. o tym, jak radzić sobie w trudnych warunkach atmosferycznych. Co jeszcze będzie działo się podczas kursu i kto może, a kto powinien wziąć w nim udział? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

Posłuchaj nagrania całej audycji "Co Was kręci", 8.10.2017, godz. 11.05 <<<


W studiu Czwórki Prowadzący audycję wraz z gośćmi w studiu Czwórki

***

Tytuł audycji: Co Was kręci?

Prowadzi: Hanna Dołęgowska, Mateusz Fusiarz

Gość: Michał Pluta, Marek Paleski (przewodnicy górscy, Studencki Klub Górski Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 8.09.2017

Godzina emisji: 11.05

kd/mc

Czytaj także

Erling Kagge. Podróżujący filozof i ekstremalna cisza

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 13:08
Erling Kagge jako pierwszy człowiek na Ziemi dotarł samotnie na biegun południowy, zdobył Mount Everest, biegun północny i dwukrotnie przepłynął Ocean Atlantycki. Podróże skłoniły go do studiowania filozofii, a "Cisza" jest jego pierwszą książką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko dla Orlic. O dziewczynach, które na motorach zdobywają świat

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 11:10
W ubiegłym roku przejechały Himalaje. Przed nimi Kirgistan. - Po latach pracy jako prawnik i kilometrach przejechanych w męskim gronie postanowiłam skrzyknąć dziewczyny i razem z nimi zdobywać świat - opowiada Ola Trzaskowska, organizatorka motocyklowych wypraw "Tylko dla Orlic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dive Spot Warsaw, czyli nurkowanie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 17:40
Szklany kontener wypełniony wodą, do którego mogą wskoczyć dosłownie wszyscy, a przede wszystkim ci, którzy myślą o rozpoczęciu przygody z nurkowaniem. Punkt zlokalizowano na Bulwarze Grzymały-Siedleckiego w Warszawie. - Zaaranżowaliśmy sportowo kawałek przestrzeni nad Wisłą na terenie Placu Zabaw - mówi Darek Dyga, właściciel Dive Spotu.   
rozwiń zwiń