Zespół Fonetyka zagrał w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 15:18
Krótki występ miał miejsce w sobotę po godzinie 13.00 w audycji "Kontrkultura". Później członkowie zespołu opowiadali Magdalenie Kasperowicz o swojej płycie i podejściu do poezji.
Audio


Fonetyka powstała z inicjatywy dwóch przyjaciół i muzyków – Przemka Wałczuka i Daniela Zaklikowskiego. – Tęskniliśmy za graniem, nie chcieliśmy rezygnować z pasji, a Wojaczek to piękna inspiracja i motywacja. To dla nas w sferze sztuki projekt życia... – mówią zgodnie.

Swoje utwory zespół Fonetyka tworzy właśnie w oparciu o poezję Rafała Wojaczka.

Poety przeklętego? Z pewnością niedocenionego.

Był to niezwykle utalentowany "kaskader literatury". Co wiemy o tym chłopaku z Mikołowa, który w latach 60. i 70. przewracał krzesła we wrocławskich knajpach? To człowiek legenda, dla niektórych niczym Jim Morrison polskiej poezji, a mimo to artysta znany tylko w wąskich kręgach.

Członkowie zespołu podkreślają jednak, że nie chcą, aby ich twórczość była określana mianem poezji śpiewanej. – Mówimy po prostu, że korzystamy z tekstów Rafała Wojaczka, bo muzycznie bardzo odbiegamy od wyobrażenia o poezji śpiewanej – tłumaczy Daniel Zaklikowski.

Na płycie zespołu Fonetyka znajduje się 12 utworów do tekstów Rafała Wojaczka. – Staraliśmy się muzycznie zrobić to w taki sposób, aby osoba, która na co dzień nie czyta poezji, przekonała się, że z poezji może zrodzić się dobra muzyka ze świetnym przekazem – tłumaczy Przemek Wałczuk.

Zobacz koncert i wysłuchaj wywiadu!

ap

Czytaj także

Muniek: mama nauczyła mnie, jak prowadzić zespół

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 12:55
Trzydziestoletnia historia T.Love obfitowała w zaskakujące epizody. Wiele z nich zdradził lider słynnej grupy, który gościł w czwórkowym "DJ Paśmie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dub FX: Nigdy nie przestanę występować na ulicy

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2011 10:00
– Jesteśmy tu tylko dlatego, że ktoś kiedyś nagrał wideo z mojego występu i wrzucił je na youtube. Bez tego nikt by się o mnie nie dowiedział i nie zaszedłbym tak daleko – przyznaje australijski artysta i zaznacza od razu, że choć częściej można go teraz spotkać w klubach niż na ulicy, to zawsze będzie performerem ulicznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

The Cuts pracują nad nową płytą

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2011 15:22
– Cały czas pracujemy nad materiałem i myślę, że na początku 2012 roku będzie można znaleźć w sklepach nasz trzeci krążek – zdradza Pan TT z grupy The Cuts.
rozwiń zwiń