Diwali - indyjskie święto świateł

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2014 10:00
- To najważniejsze wydarzenie w indyjskim kalendarzu - przekonuje Kinga Malec ze szkoły tańców indyjskich "Mohini". Światła symbolizować mają zwycięstwo dobra nad złem, a samo święto porównywane jest nierzadko z chrześcijańskim Bożym Narodzeniem.
Audio
  • O indyjskim święcie Diwali opowiada Kinga Malec (Czwórka/Folk Off)
Obchody święta Diwali w 2013 roku
Obchody święta Diwali w 2013 rokuFoto: PAP/Raminder Pal Singh

Wokół Diwali narosło przez wieki wiele legend. - W różnych częściach Indii obchodzi się je inaczej, ale swoje źródła ma ono w północnej i zachodniej części Indii - mówi Malec.

Podczas Święta Światła Hindusi wspominają triumf bohaterskiego króla Rama, który, pokonawszy złego demona Rawanę, w blasku chwały przybył do swego miasta Ajodhji. - Aby uczcić to wydarzenie, miasto zostało udekorowane lampionami, które miały oświetlić mu drogę - opowiada Malec.

Czytaj także: Indie - kraj, który pokochasz albo znienawidzisz <<<

Diwali to pięciodniowe, ruchome święto, które w tym roku obchodzone będzie w Indiach od 22 października. W tym czasie domy dekorowane są lampkami i kolorowymi światełkami, a Hindusi przemierzają kraj, by składać wizyty rodzinie i obdarowywać bliskich i przyjaciół prezentami. W domach i ogrodach umieszcza się lampki oliwne, a na placach, gdzie spotykają się ludzie, widać rozbłyskujące fajerwerki.

Czytaj także: W New Delhi taksówką jest nawet słoń <<<

Polacy, którzy zachwycają się kulturą Indii, również celebrują to wydarzenie. - Wraz z IPCC, czyli Indyjsko-Polskim Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Kultury, organizujemy w największych miastach w Polsce, m.in. Krakowie, Warszawie i Katowicach, obchody, w ramach których będzie można obejrzeć m.in. występy taneczne różnych grup prezentujących klasyczne indyjskie układy choreograficzne - opowiada Malec. - Oprócz występów scenicznych będą konkursy, a także warsztaty, m.in. z malowania dłoni henną.

Zobacz więcej: Najciekawsze zakątki świata <<<

By dowiedzieć się więcej zarówno na temat Święta Światła, jak i polskich obchodów tego wydarzenia posłuchaj nagrania rozmowy z Kingą Malec w audycji "Folk Off".

(kd/jp)

Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mierzeja Wiślana - region pełen bursztynu i powojennych pamiątek

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 08:00
Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał na południowo-wschodnim brzegu Zatoki Gdańskiej. Ma około 96 km długości i niecałe 2 km szerokości, a jej wysokość w niektórych miejscach sięga 30 m. - Moim zdaniem nigdzie w Polsce nie ma tak pięknych plaż, jak właśnie tam - mówi podróżnik Adam Gąsior.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieszczadzkie kolory jesieni - takich miejsc nie znacie...

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 10:00
Niezwykłe, barwne doliny i ciągnące się po sam horyzont szczyty Połonin. Ale też wodospady, żubry i "Park Gwiezdnego Nieba". Potrzebujesz naładować akumulatory przed zimą? Ruszaj w góry.
rozwiń zwiń