"Z Wiejskiego Podwórza" - 25. odsłona festiwalu będzie wyjątkowa

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2020 10:27
Wydarzenie w Czeremsze to, jak przekonuje gospodarz audycji Maciej Szajkowski "dobra nowina i pozytywna kultura" w jednym miejscu. W tym roku odbywa się 25. odsłona Festiwalu Kultur i Narodów - Z Wiejskiego Podwórza. Zagrają m.in. Masala Soundsystem, Kapela Ze Wsi Warszawa, i Czeremszyna. 
Barbara i Mirek Samosiukowie, czyli Czeremszyna w Polskim Radiu
Barbara i Mirek Samosiukowie, czyli Czeremszyna w Polskim RadiuFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Slavic jazz undergrund lena romul 1200.jpg
Slavic Jazz Underground z płytą "Jare gody" - symboliczny początek

Tegoroczna, 25. odsłona festiwalu w Czeremsze wystartuje już 24 lipca. Jak zapowiadają organizatorzy, będzie wyjątkowa. - Ten festiwal nigdy nie dał się ponieść modzie, było wiele wydarzeń, które świadczą o wyjątkowej relacji, jaka połączyła tu muzyków z publicznością - mówili goście Czwórki. W piątek - dzień otwarcia imprezy, na scenie pojawią się Tęgie Chłopy, Masala Soundsystem i Kapela Ze Wsi Warszawa. W sobotę koncerty zagrają Kapela Fedaków, Czeremszyna i na koniec Voo Voo. - W niedzielę zaprosimy jeszcze na obrzęd wesela i przyśpiewki weselne, a także krótki koncert zespołów śpiewaczych z Czeremchy - wymieniała Barbara Samosiuk. Całość dostępna będzie także na żywo w internecie. 

Posłuchaj
60:53 2020_07_21 23_59_58_PR4_Folk_Off.mp3 O festiwalu "Z Wiejskiego Podwóza" opowiają organizatorzy Barbara Kozub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk (Folk Off/Czwórka)

Tradycyjnie - choć w nowej, pandemicznej oprawie - odbędą się przeróżne warsztaty, będzie też moc innych atrakcji, m.in. jarmark rękodzieła, pokaz filmu o ginących rzemiosłach, pokazy kulinarne, czy przegląd harmonijkarzy, a nawet... turniej piłki błotnej. 

Czytaj także:

Goście Macieja Szajkowskiego opowiadali także o historii Festiwalu, i wspominali zabawne i poruszające wydarzenia, które dzięki tej imprezie stały się ich udziałem. - Ten festiwal to młodsze rodzeństwo naszej Czeremszyny. Jeżdżąc z koncertami zapragnęliśmy spotkać się z zespołami, z którymi mięliśmy przyjemność grać wcześniej, i pokazać nasz dorobek na ówczesnej pustyni festiwalowej, jaką było Podlasie - wspominał początki tego muzycznego święta Mirosław Samosiuk, muzyk i współtwórca zarówno zespołu Czeremszyna, jak i samego Festiwalu. - Byliśmy w tym miejscu pionierami festiwali folkowych. Z biegiem lat pojawiało się coraz więcej zainteresowanych widzów i zespołów, które chciały zagrać.

A jak przekonywała Barbara Samosiuk, ten festiwal to "wiele wspaniałych doświadczeń". - To było całe mnóstwo przygód. Dziś wiemy, że zostało nam wiele przyjaźni festiwalowych z ludźmi, którzy odwiedzali nas na początku, a dziś przyjeżdżają na festiwal ze swoimi dorosłymi już dziećmi - opowiadała w Czwórce. - Ślemy fantastyczne dźwięki ze sceny, a publiczność daje nam energię. Atmosfera i muzyka powodują, że ta energia powraca, jesteśmy szczęśliwymi ludźmi - mówiła.

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście:  Barbara Kozub-Samosiuk i Mirosław Samosiuk (muzycy i założyciele Czeremszyny, organizatorzy festiwalu w Czeremsze)

Data emisji: 22.07.2020

Godzina emisji: 00:02

kd

Czytaj także

Ethno Port - festiwal, który jest "wszędzie i bardzo blisko"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2017 12:00
Dziesięć lat istnienia Festiwalu Ethno Port Poznań to przede wszystkim okazja do świętowania, ale także do spojrzenia na historię imprezy, analizę jej dorobku i wypracowanej pozycji. Wśród wydarzeń z kręgu world music, jest to bezsprzecznie jedna z najważniejszych imprez w kraju. W Czwórce zagościli jej organizatorzy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Folkowisko w Gorajcu na żywo i online pod hasłem "9 i 1/2". "Mieszamy kultury"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2020 09:48
W tym roku na scenie Folkowiska wystąpią muzycy z gminy Cieszanów, ale nie tylko. Pojawią się m.in. Alena i Julia, Syn Tadeusza, czyli akordeonista Patryk Walczak, czy kapela Tęgie Chłopy i krakowscy Muzykanci, oraz - dla mniej konserwatywnych miłośników folku - Cyrk Deriglasoffa.  
rozwiń zwiń