40-lecie grupy Dezerter. "Muzyka, która wciąż ma sens"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 09:48
- Od początku robimy utwory, które muszą posiadać nie tylko tekst, ale także sens. To był nasz pomysł na zespół, ale przede wszystkim taka jest też istota punk rocka. Poza dziką energią muzyczną warto powiedzieć coś mądrego - podkreślał Robert "Robal" Matera.
Grupa Dezerter gościła już w Czwórce kilkakrotnie. Tym razem Robert Matera i Krzysztof Grabowski opowiadali w Czwórce m.in. o historii zespołu i najnowszej płycie
Grupa Dezerter gościła już w Czwórce kilkakrotnie. Tym razem Robert Matera i Krzysztof Grabowski opowiadali w Czwórce m.in. o historii zespołu i najnowszej płycieFoto: Bartosz Bajerski/PR

Gitara gitarzysta 1200.jpg
Robert "Robal" Matera: Dezerter to aktualny przekaz z lat 80.

Mija właśnie 40 lat od powstania zespołu Dezerter. Muzycy stali się już - jak podkreślał gospodarz audycji Maciej Szajkowski - "klasykami". - Trudno powiedzieć, czy to dobrze, czy niedobrze – mówił Krzysztof Grabowski. Faktem jednak jest, że Dezerter znalazł się na kartach jednego ze szkolnych podręczników, a teksty kultowej grupy to częsty temat… prac maturalnych. Pierwsza z nich, o której opowiadali muzycy w Czwórce, to matura napisana w 1991 roku. - Wciąż jednak nie czujemy się edukatorami. W naszej muzyce nikogo nie pouczamy, ale staramy się prowokować do refleksji i dyskusji - podkreślał Krzysztof Grabowski.

Posłuchaj
08:21 Czwórka/folk off dezerter.mp3 Robert Matera i Krzysztof Grabowski o twórczości i historii grupy Dezerter (Folk Off/Czwórka) 

W programie wysłuchaliśmy także premierowo numerów z najnowszego krążka Dezertera "Kłamstwo to nowa prawda". Jej treść to - jak tłumaczył gospodarz audycji - analiza sytuacji, w której się znaleźliśmy. Dla jednych sytuacja jest przełomowa, dla innych apokaliptyczna - podkreślał Maciej Szajkowski, dlatego w swoich tekstach Dezerter punktuje ciemną stronę życia, pokazując jednocześnie, że nie ma jednej definicji tego, co się dzieje, a rzeczywistość może być odczytywana w sposób bardzo różnorodny i wielowymiarowy.

Źr. DEZERTERTV "Kłamstwo to nowa prawda" - Dezerter

- Staramy się robić nasze piosenki tak, by były w miarę proste, ale nie prostackie - podkreślał Krzysztof Grabowski. - Przy prostej muzyce proponujemy więc treści, które opisują świat, ale i skłaniają słuchaczy do zastanowienia, refleksji - tłumaczył. - Wkładam dużo wysiłku w to, by moje teksty były dobre, ale także miały dobry temat. Staram się pisać dość ogólnie nawet o konkretnych zjawiskach - mówił. Jak wyjaśniał, chodzi o to, by teksty były uniwersalne, by po latach wciąż można było je odnieść do określonych sytuacji. - Dowodem na to jest fakt, że duża część tekstów pisanych nawet 35 lat temu wciąż jest zrozumiała dla nowych pokoleń odbiorców i ma swoją siłę - tłumaczył muzyk w Czwórce.

Czytaj także Tomasz Lipiński: z punk rocka się nie wyrasta <<<

Dlatego, jak tłumaczyli goście Czwórki, punk rock wciąż może być antidotum na otaczającą nas rzeczywistość. - Staramy się grać tak, by nie było nudno, by nasze utwory były szczere. By całość była komunikatywna i emocjonalna. Jeśli tego się pilnuje, to - jak pokazuje nam reakcja publiczności - warto robić muzykę dalej. Wiele zależy od reakcji odbiorców, to oni uświadamiają nam, czy warto iść w danym kierunku - wspominał Robert Matera. 

Źr. DEZERTERTV "Dzień dobry, dzień zły" - Dezerter

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Robert "Robal" Matera (kompozytor, wokalista i gitarzysta), Krzysztof Grabowski (autor tekstów i perkusista)

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisji: 00.40

kd

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń