Darek Mazzone z KEXP. "Muzyka łączy ponad granicami"

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2022 09:21
Na tej antenie wybrzmiały setki polskich piosenek i dziesiątki artystów. - Kocham polską muzykę. Jestem romantykiem i wydaje mi się, że nasi twórcy przemawiają właśnie tym językiem, językiem emocji - podkreślał Darek Mazzone, prezenter stacji KEXP z Seattle.
Darek Mazzone - prezenter legendarnej stacji KEXP z Seattle - oraz Dagmara Kodłubańska z BBC
Darek Mazzone - prezenter legendarnej stacji KEXP z Seattle - oraz Dagmara Kodłubańska z BBCFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka

Seattle to jedna z najważniejszych muzycznych stolic na świecie, i tu właśnie mieści się amerykańska rozgłośnia KEXP. Na jej antenie rozbrzmiewały m.in. dźwięki od Sutari czy grupy Hańba. - Pamiętam zachwyt odbiorców muzyką Zbigniewa Wodeckiego. Uwielbiam polską muzykę z różnych epok, także tą z 20-lecia międzywojennego. Dziś mamy różne muzyczne wpływy i ten rynek bardzo fajnie się rozwija. Polscy artyści są świetni, bo nasza publiczność jest niezwykle krytyczna - podkreślał Darek Mazzone. - Jednak muzyka to język uniwersalny, zrozumiały dla wszystkich, który jednocześnie łączy ponad granicami - tłumaczył. 

Jak wspominał w rozmowie z Czwórką, przed laty jego babcia mieszkała w niewielkiej miejscowości nieopodal Łomży. - Wówczas to dostrzegłem: gdy odbywało się wesele, ludzie, którzy na co dzień byli smutni i szarzy, stawali się radości i zaczynali się dobrze bawić. Zrozumiałem, że w życiu chcę zajmować się muzyką - opowiadał gość Czwórki. 

Posłuchaj
59:11 2022_11_09 00_00_13_PR4_Folk_Off.mp3 Na antenie Czwórki gości Darek Mazzone z KEXP z Seattle (Folk Off/Czwórka)

Jak tłumaczył, gdy przeprowadził się z Polski do Stanów Zjednoczonych, był to dla niego ogromny szok kulturowy. Wylądował nagle w kraju, który był niezwykle różnorodny. - Poznałem ludzi z różnych kultur - wówczas w Polsce było niewielu przedstawicieli innych narodowości. Sam, przyjeżdżając do Stanów, nie mówiłem w ogóle po angielsku - opowiadał. - Tam wybrzmiewała jednak kompletnie inna muzyka. Natychmiast zakochałem się w niej i ludziach, którzy ją tworzą - podkreślał.

Ameryka ujęła go tamtejszymi rytmami i harmoniami. - Rodziny moich ówczesnych przyjaciół słuchały muzyki z totalnie z innej planety, to była "amerykańska, czarna muzyka". Wpadłem do tej wody i utonąłem w tamtym funku z lat 70 - wyliczał. 

Maciej Szajkowski, Darek Mazzone, Dagmara Kodłubańska Maciej Szajkowski, Darek Mazzone, Dagmara Kodłubańska

- Sam jestem emigrantem z Polski i dla Amerykanów zawsze będę obcokrajowcem. Miałem niesamowite szczęście, przyjeżdżając na ten kontynent. Zawsze byłem zainteresowany innymi kulturami i zagraniczną muzyką i dziś, po trzech dekadach pracy w KEXP, sam mogę kreować i promować to, co najbardziej mnie interesuje - podkreślał.

Młodym artystom, chcącym zaistnieć na zagranicznych rynkach, radził, by przede wszystkim pamiętali o swoich korzeniach. - Musisz być sobą i dobrze wiedzieć, co chcesz pokazać innym. Nie ma sensu próbować udawać kogoś innego, kopiować Amerykanów czy Brytyjczyków, bo to zostanie natychmiast wyłapane i ocenione - podkreślał gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Darek Mazzone (prezenter stacji KEXP z Seattle), Dagmara Kodłubańska (BBC)

Data emisji: 09.11.2022

Godzina emisji: 00.00

kd/kor

Czytaj także

Zuzanna z płytą "Dzień dobry". Niespieszność zawarta w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2020 00:00
Mówią, że jej muzyka ma walory kojące, terapeutyczne. Gra na harmonii, akordeonie, pianinie, gitarze, ale w jej twórczości króluje minimalizm. - Żeby tworzyć dźwięki potrzebuję przede wszystkim ciszy - mówiła
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemysław Strączek z płytą "Cultural Concept": wciąż poszukuję nowych brzmień

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 12:49
- W muzyce szukam barw i kolorów. Łączenie wielu brzmień i muzycznych światów jest według mnie fascynujące - mówił w rozmowie z Czwórką Przemysław Strączek, jazzman.
rozwiń zwiń