Hańba: "Będą bić!". Archaiczny punk z lat 30.

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2017 19:23
Krakowscy muzycy kontynuują swoją fikcyjną muzyczną opowieść, w której punk rock nie powstał w latach 70. XX wieku, lecz w burzliwych czasach II Rzeczypospolitej. Pomagają im w tym podwórkowe instrumentarium - banjo, akordeon, bęben, tuba i klarnet - oraz międzywojenni poeci: Tuwim Broniewski i Jurandot. 
Audio
  • Muzycy z Hańby! o najnowszym krążku "Będą bić!" (Folk Off/Czwórka)
Zespół Hańba
Zespół Hańba! Foto: M. Sitkiewicz/G. Szewczyk/materiały prasowe

Andrzej Zamenhof Ostatnio chyba nieco przyspieszyliśmy, bo zwrócono nam uwagę, że gramy trashowo

- Kiedy zaczęliśmy zagłębiać się w literaturę międzywojenną, ciągle znajdowaliśmy nowych autorów i nowe, inspirujące tematy. Okazało się, że tę płytę moglibyśmy tworzyć i tworzyć - mówił w Czwórce grający na banjo wokalista Andrzej Zamenhof. - Te teksty ciężko czytać, lepiej je wykrzykiwać - dodał artysta.

W studiu towarzyszył mu grający na tubie i także śpiewający Ignacy Woland, który opowiadał m.in. o samym procesie nagrywania krążka "Będą bić!". - W studiu, gdzie nagrywaliśmy nasz materiał znaleźliśmy stare radzieckie mikrofony z lat 40. Między innymi dlatego dźwięk naszych instrumentów jest taki archaiczny i zepsuty - wyjaśniał artysta.

Ignacy Woland Nic nie opisuje rzeczywistości lepiej niż fikcja. Łatwiej było uaktualnić to, co chcemy przekazać w pewnym świecie, który jest już zamknięty

Dlaczego groza towarzysząca zjawiskom, o których tak ostro gra Hańba! jest ciągle aktualna? Jakie nowe wątki muzyczne znalazły się na krążku "Będą bić!"? Oraz czy Hańbie! bliżej do folku, czy punk rocka? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

Muzycy z zespołu Hańba! w Czwórce/fot. Czwórka Muzycy z zespołu Hańba! w Czwórce/fot. Czwórka

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Andrzej Zamenhof i Ignacy Woland (muzycy z zespołu Hańba!)

Data emisji: 30.08.2017

Godzina emisji: 00.00

jsz/kk

Czytaj także

Raphael Rogiński: dla mnie muzyka to jeden termin

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2017 11:00
Po północy w "Folk Offie" pojawił się Raphael Rogiński, wirtuoz gitary, improwizator, kompozytor, etnomuzykolog i animator kultury. Opowiadał nam nie tylko o drugiej już nominacji do Paszportu Polityki, ale także o tym, dlaczego projekty 2016 roku były dla niego powrotem do dzieciństwa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Planetarny folklor" Wacława Zimpla

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2017 14:10
Niezależność, jedna z artystycznych obsesji Wacława Zimpla, szybko stała się jego znakiem rozpoznawczym. W Czwórce klarnecista, kompozytor i jazzman opowiadał o zawiłościach muzyki hinduskiej oraz próbował przypomnieć sobie wszystkie formacje, z którymi grał.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Osty" Sutari. To synonim kobiecości

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2017 11:58
Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru: Basia Songin, Kasia Kapela i Zosia Zembrzuska. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja", a w maju 2017 roku ukazał się ich drugi krążek "Osty". - Te same teksty śpiewały kobiety 100 lat temu. To właśnie one w te osty obrosły - mówi w Czwórce Basia Songin.
rozwiń zwiń