Polski Piach i "Północ" - soundtrack do życia

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2022 09:27
Polski Piach to laureaci konkursu Nowa Tradycja 2021, we wrześniu znaleźli się też w pierwszej dwudziestce World Music Chart Europe. Ich płyta "Północ" pozwala zwolnić, to soundtrack do życia.
Koncert zespołu Polski Piach w Miejscówce z Dwójką
Koncert zespołu Polski Piach w "Miejscówce z Dwójką"Foto: PR2

Polski Piach to zespół, którego członkowie oddają się bezkresnym ekspedycją, głębokim medytacją, kontemplując wiślane pejzaże, ocenił Maciej Szajkowski. Ich muzyka została doceniona przez dziennikarzy stowarzyszonych w Europejskiej Unii Nadawców, trafiła do finałowej dwudziestki World Music Chart Europe. Wyróżniona spośród tysiąca premier z całego świata. 

- Byliśmy dwa miesiące w pierwszej dwudziestce, pośród najlepszych - mówi Patryk Zakrocki, gitarzysta, kompozytor, tancerz nadwiślański, założyciel zespołu Polski Piach. - Byliśmy szczęśliwi, ale nie zaskoczeni, tak po prostu powinno być - dodaje Piotr Domagalski, basista, kontrabasista. 

Polski Piach to zespół czerpiący z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijający własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek, zachmurzonego nieba. - Piach w korycie każdej rzeki na świecie jednoczy wszystkie kultury, przemieszcza się, jego drobinki się mieszają, przemieszczają. Nas też tak połączył, w Warszawie - zdradzają muzycy. - Trzecim muzykiem w naszym trio jest Piotr Mełech, który gra na klarnecie basowym. 

Posłuchaj
53:15 2022_11_30 00_00_06_PR4_Folk_Off.mp3 Zespół Polski Piach opowiada o swojej muzyce (Czwórka/Folk Off)

 

Muzycy zdradzają, że bardzo dobrze czują się w tym zespole, choć działają też w innych projektach. Ich debiutancka płyta "Południe" była zanurzona w słonecznych rytmach, "Północ" jest nocna, mroczna. - Dużo słuchamy muzyki z różnych rejonów Afryki, ona ma w sobie piękną prawdę, wspólną dla wszystkich, opartą na pulsie - dodaje. 

W dźwiękach Polskiego Piachu nie brakuje smutku, nostalgii, a nawet rozpaczy. Piotr Domagalski zauważa, że charakterystyczny bluesowy smutek, ból pulsuje w każdym z nas, nie jest ograniczony klasowo, nie przynależy jedynie ciemiężonym, a te uczucia dopadają każdego, niezależnie, czy jest królem, czy niewolnikiem. 

Źródło: Patryk Zakrocki/Polski Piach - Północ 

Muzyka z najnowszej płyty Polskiego Piachu płynie nurtem północnym. Słuchacze dostrzegają w niej oddech, przestrzeń, spokojne tempo, slow-life. - Na pewno się nie spieszymy ani w budowaniu utworów, ani w wykonywaniu ich - mówi Patryk Zakrocki. - To jest bardzo ciekawe, że nawet nie nakierowując słuchaczy na te skojarzenia, właśnie słyszymy takie relacje: "zwolniłem" - dodaje. 

Zespół Polski Piach jest też laureatem konkursu Nowa Tradycja. - Na Nowej Tradycji pięknie się grało, mamy super realizację wideo z tego występu - podkreślają. 

Źródło: Radiowe Centrum Kultury Ludowej/Konkurs Muzyki Folkowej Nowa Tradycja 2021 | Polski Piach

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Gość: Patryk Zakrocki i Piotr Domagała (muzycy zespołu Polski Piach)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 00.00

pj/kor

Czytaj także

Sára Tímár, Ferenc Sebő - ich historia muzyki nad Dunajem

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2017 10:00
Ferenc Sebő jest założycielem zespołu, w którym karierę rozpoczynała Márta Sebestyén oraz Péter Éri - obecnie członkowie znanego Muzsikas Folk Ensemble. Razem z wokalistką Sárą Tímár opowiadał w Czwórce o historii węgierskiej muzyki i własnej drodze do jej odkrywania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mari Kalkun i zatrzymany czas w sadzie pełnym jabłoni

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2022 09:45
2020 rok dla Mari Kalkun, estońskiej piosenkarki, instrumentalistki i kompozytorki, był czasem szczególnym. Pozwolił jej się zatrzymać, odkryć na nowo jabłkowy sad dziadków, który przyniósł jej wiele inspiracji. 
rozwiń zwiń