Franciszek. Kontrowersje wokół postaci papieża

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 15:01
Jak przekonywał prowadzący audycję Mikołaj Foks Polacy, którzy cenili papieża Jana Pawła II, często nie przepadają za Franciszkiem. Z czego to wynika?
Audio
  • Jan Paweł II kontra Franciszek. Którego papieża bardziej kochają Polacy? (Nocne cz@ty/Czwórka)
Papież Franciszek wśród wiernych
Papież Franciszek wśród wiernychFoto: PAP/Radek Pietruszka

Jednym z punktów zapalnych między zwolennikami i przeciwnikami papieża Franciszka jest - zdaniem Mikołaja Foksa - kwestia podejścia do przyjmowania uchodźców. - Chodzi jednak także o "styl pasterski" papieża Franciszka, który jest niewygodny dla wielu księży, ale także osób świeckich - mówił Grzegorz Polak. - Studiując Ewangelię bardzo wnikliwie odczytuje on istotę chrześcijaństwa i stawia nam wysokie wymagania - mówi o rozdawaniu dóbr - a nam jest wygodnie w naszym "ciepełku" - dodał. Zaś, jak przekonywał Marcin Witan, papieża nie trzeba kochać, ale trzeba go szanować. - Jeśli pojawiają się głosy, które można jednoznacznie zinterpretować, jako głosy nienawiści, to nie mają one nic wspólnego z chrzescijaństwem - podkreślał ekspert.

W studiu Czwórki goście dyskutowali m.in. o tym, co tak naprawdę dzieli Polaków w kwestii podejścia do posunięć i wypowiedzi papieża Franciszka i zastanawiali się, czy rzeczywiście polscy katolicy bardziej utożsamiali się z nauką głoszoną przez Jana Pawła II. W programie wysłuchaliśmy także nagrania rozmowy z Ignacym Dutkiewiczem, redaktorem magazynu "Kontakt", dotyczącej kontrwersji wokół postaci papieża Franciszka.

***

Tytuł audycji: Nocne Cz@ty

Prowadzi: Mikołaj Foks

Goście: Marcin Witan (redaktor naczelny Redakcji Audycji Religijnych Polskiego Radia), Grzegorz Polak (autor książek o Janie Pawle II)

Data emisji: 20.06.2016

Godz. emisji: 00.00

kd/kul


Czytaj także

Rok 2015 w Kościele - pielgrzymki papieża i Taizé

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2016 13:20
W audycji podsumowaliśmy rok 2015 w chrześcijaństwie i Kościele z punktu widzenia młodzieży uczestniczącej w najważniejszych wydarzeniach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży. Dlaczego właśnie w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 11:50
1050 lat temu miejsce miał chrzest Polski. Czy to właśnie dlatego w tym roku do Polski przyjeżdża papież Franciszek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

ŚDM w Rio de Janeiro. Kraków powtórzy sukces?

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 11:40
W ostatnim tygodniu lipca do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży przybyć może nawet 2 mln pielgrzymów z Polski i z zagranicy. Czy wspaniałością wydarzenie to przebije poprzednią edycję ŚDM, która odbyła się w Rio de Janeiro.
rozwiń zwiń