Polska - Ukraina. Czy pojednanie jest możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 11:27
Polacy i Ukraińcy to bratnie narody, jednak od lat skłócone, obarczone trudną, bolesną historią. Czy ich pełne pojednanie jest możliwe?
Audio
  • Bogumiła Berdychowska z Laboratorium Więzi i ks. Leszek Kryże z Zespółu pomocy kościołowi na Wschodzie rozmawiają o pojednaniu polsko-ukraińskim (Nocne Cz@ty/Czwórka)
Pomnik ofiar UPA w Ihrowicy
Pomnik ofiar UPA w IhrowicyFoto: Wikipedia/Glaube

Ostatnio wybitni ukraińscy duchowni, społecznicy, działacze polityczni z okazji rocznicy tragedii wołyńskiej zwrócili się do polskiego społeczeństwa z apelem o wzajemne przebaczenie. Prosili o pokój.

Bogumiła Berdychowska (z Laboratorium Więzi) i ks. Leszek Kryże (Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie) zwracają uwagę na próby pojednania trwające od lat, na spotkanie kościołów w Polsce i na Ukrainie już w 1988 roku w Rzymie. Pokazują, jak duże znaczenie w tym dialogu odgrywają duchowni.

Czwórkowi goście podkreślają rolę pamięci i świadomości młodych. Mówią, że w sytuacji, gdy rany wciąż są świeże, to żaden moment nie jest dobry na pojednanie, ale i każda z chwil jest dobra by to zrobić.

***

Tytuł audycji: Nocne Cz@ty

Prowadzi: Mariusz Pieśniewski

Goście: Bogumiła Berdychowska (z Laboratorium Więzi), ks. Leszek Kryże (Zespół pomocy kościołowi na Wschodzie)

Data emisji: 27.06.2016

Godz. emisji: 00.00

pj/kul

Czytaj także

Forum Młodych przygotuje Cię do ŚDM 2016

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2016 13:08
- Wiele lat temu wspólnota zobaczyła, że aby dobrze przeżyć ŚDM trzeba się przygotować duchowo. Zauważyliśmy, że dobrze jest dać młodym ludziom strawę duchową - o korzeniach Forum Młodzieży opowiada Janusz Tarasiewicz ze Wspólnoty Emmanuel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Franciszek. Kontrowersje wokół postaci papieża

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 15:01
Jak przekonywał prowadzący audycję Mikołaj Foks Polacy, którzy cenili papieża Jana Pawła II, często nie przepadają za Franciszkiem. Z czego to wynika?
rozwiń zwiń